Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 20:12 Bu haber 949 kez okundu
 
11 Milyon fidan toprakla buluştu
'Geleceğe Nefes' olsun diye, 11 milyon fidanın toprakla buluşması için kazmalar vuruldu, toprakla buluşan her fidana cansuyu verildi.
ÇEVRE Haberi
11 Milyon fidan toprakla buluştu

Geleceğe miras olacak seferberlik kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin Ankara'da vurduğu ilk kazma ile 81 ilde eş zamanlı olarak fidanlar toprağa bırakıldı. 7'den 77'ye herkes saat 11:11'de, 2023 noktada tam 11 milyon fidanı toprakla buluşturmak üzere biraraya geldi.

 

'Daha Yeşil Bir Türkiye İçin' tüm yurtta fidanların toprakla buluştuğu etkinlik kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 ilde Bakanlarla canlı bağlantı yaparak 'Haydi Bismillah' dedi. Şırnak'ta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sinop'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Aksaray'da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Antalya'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Konya'da ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımı ile fidanlar toprağa bırakıldı.

 

Cumhurbaşkanlığı kararı gereği, bundan böyle her yıl 11 Kasım, 'Milli Ağaçlandırma Günü' olarak kutlanacak. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın koordinasyonunda ilki gerçekleştirilen 'Geleceğe Nefes' adlı ağaçlandırma seferberliğine vatandaşların ilgisi de yoğun olurken; iki ayrı alanda dünya rekoru kırılması da hedefleniyor.

 

İlk olarak, 232 bin 647 fidan ile Endonezya'ya ait "1 saat içinde en fazla fidan dikme" rekorunun, Çorum'da 1 saatte 301 bin 111 fidan dikilerek kırılıp, Guinness Dünya Rekoru'nun Türkiye adına tescil ettirilmesi amaçlanıyor.

 

İkinci rekor için ise; 81 ilde fidan diken vatandaşlarımızın atacakları fotoğraflar ile albüm oluşturulması ve ''Dünyanın en büyük online fidan diken insan albümü'' rekoru kırılması amaçlanıyor. 

Kaynak: (TOB) - Tarım ve Orman Bakanlığı Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: 11, Milyon, fidan, toprakla, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı