Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 22:18 Bu haber 351 kez okundu
 
4. Yumurta zirvesi TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal'ın katılımı ile Antalya'da yapıldı
Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, Yumurta Üreticileri Merkez Birliğince (Yum-Bir) Antalya'da düzenlenen “4. Yumurta Zirvesi”ne katıldı.
GÜNDEM Haberi
4. Yumurta zirvesi TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal'ın katılımı ile Antalya'da yapıldı

“Yaşam İçin Protein” teması ile düzenlenen Zirve, üreticiler ile paydaşları bir araya getirdi. Yoğun katılımın gerçekleştiği zirvede sektördeki yeni bilgilerin ve dünyadaki gelişmelerin ışığında gelecek öngörüleri oluşturuldu.

 

Zirve'de Kurumumuz adına bir konuşma yapan Genel Müdürümüz GÜLDAL, yumurta sektörü ile yem hammaddeleri konusunda ortak paydamız olduğunu belirtti. Genel Müdürümüz, ülkemiz yem sektörünün gelişen hayvancılığa bağlı olarak son 10 yılda olumlu bir şekilde büyüyerek üretim miktarının 2,6 kat arttığını, bu büyümenin sürekliliği açısından hububat üretimimizin arttırılmasının hayati öneme sahip olduğunu ifade etti.

 

Ülkemizin hububat üretim potansiyelinin çok fazla olduğunu ve bu potansiyele ulaşmak için var gücümüzle çalışmamız gerektiğini vurgulayan GÜLDAL "Bu yıl yem sektörünün yoğun talep ettiği arpa ve mısırda üretim artışı yaşadık. Mısır 9 artışla    6 milyon ton, Arpa 12 artışla 7,6 milyon ton oldu. Bu artış sevindirici. Ancak, mısırda 6,5 milyon ton ve arpada 9,5 milyon ton üretimi gördüğümüz sezonlar da olmuştu." dedi.

 

Üretim artışını desteklemek ve üreticimizin emeğini korumak adına Kurum politikalarımızdan bahseden Genel Müdürümüz "Alım fiyatlarımızı hasattan yaklaşık 2 hafta önce açıklıyoruz. Enflasyon, maliyetler, piyasa fiyatları gibi unsurları dikkate alarak hububat alım fiyatlarımızı 21-33 arasında arttırdık. Bunların dışında hasadı devam eden ürünlerde ithalat yapmıyoruz." dedi.

 

Kurumumuzun yumurta sektörüne katkılarından bahseden Genel Müdürümüz "Yumurta ihracatımız son 10 yılda 4,4 kat artarak 361 bin tona ulaştı ve ülke ekonomisine 430 milyon dolarlık katkı sağladı. Kurumumuzun diğer sektörlere olduğu gibi yumurta sektörüne desteği önceden olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Sektörün talebi ve ihtiyaçlar doğrultusunda geçen sene vadeli satış ve mısır tahsisi ile sektörümüze hem finansman hem de tedarik yönüyle destek olmaya çalıştık. 2020 Ocak ayından itibaren üreticilerimizden almış olduğumuz mısırı 1.250 TL/ton fiyatla satışa açarak sektörümüzün hammadde konusunda sıkıntı yaşamamalarını ve fiyat istikrarı konusunda endişe etmemeleri gerektiği mesajını verdik." dedi.

 

Ülkemiz için ihtiyaç duyulan zamanlarda yapacağımız dış alımların Kamu İhale Kanunundan istisna olmasının kamuoyunda sınırsız ve ihalesiz, bütün tarım ürünlerinde uygulanacağı yönünde yanlış anlaşıldığından da bahseden Genel Müdürümüz "Söz konusu düzenleme dünya piyasalarında ortaya çıkan kısa fiyat opsiyonlarını izleyerek, mevcut ihale mevzuatındaki sürelerden kaynaklanan maliyet dezavantajlarını ortadan kaldırmak ve ülke menfaatlerini korumak içindir. Yurtdışı alımlarımız yine ihaleli ve Cumhurbaşkanımızca verilen yetki çerçevesinde yapılacaktır. İhalesiz, sürekli ve bütün ürünler için ithalat yapacağımız doğru değildir." dedi.

 

Sektör paydaşlarının Zirve'ye katılımından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ahmet GÜLDAL, konuşmasını katılımcılara teşekkür ederek tamamladı.

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: 4., Yumurta, zirvesi, TMO, Genel, Müdürü, Ahmet, Güldal'ın, katılımı, ile, Antalya'da, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı