Haber Detayı
26 Ekim 2019 - Cumartesi 20:58 Bu haber 291 kez okundu
 
60 kilogram ağırlığında dev kabak yetiştirdi
Berk, 100 metrekarelik alanda 8 kök fideden bazıları 50ʹşer, 60ʹşar kilogram ağırlığında toplamda 1 ton 250 kilogram mahsul elde etti.
TARIM Haberi
60 kilogram ağırlığında dev kabak yetiştirdi

Merkez Melikgazi ilçesi Yeşilyurt Mahallesiʹnde tarım malzemeleri mağazasında tohum satışı da yapan Oğuz Berk, Almanyaʹdan getirttiği ʹAtlanticʹ cinsi kabak tohumlarını, iş yerinin bahçesine ekti. Berk, 100 metrekarelik alanda 8 kök fideden bazıları 50ʹşer, 60ʹşar kilogram ağırlığında toplamda 1 ton 250 kilogram mahsul elde etti. Kabaklar, 50ʹşer, 60ʹşar kilogram ağırlığında.

 

Berk, kabakların bir kısmını eş dost ve akrabalarına hediye ederken, kalanlarını tohum satışı yapabilmek için iş yerinde sergiliyor. Kayseriʹde ürünleri çeşitlendirmek istediklerini anlatan Oğuz Berk, çiftçinin doğru gübreleme, bakım ve sulama ile farklı ürünler elde edebileceklerini söyledi. Berk, toplamda 1 ton 250 kilogram mahsul elde etti. ʹÜrünü sadece tohumla elde edemezsinizʹ Berk, şu şekilde açıklamada bulundu:ʹKayseri, iklim ve rakım olarak dezavantajlı bir bölge tarım konusunda.

 

Biz çiftçimize doğru bir bakım ve gübrelemeyle çok iyi sonuçlar alınabileceğini göstermek istedik. Kayseriʹde bal kabağı yetiştiriciliği yapılır ama 8 kilo civarında oluyor. Biz 50 kilo, 60 kilogramlık kabaklar elde ettik. Ticaretleştirmek isteyen arkadaşlarımızın bu kadar büyütmesine gerek yok. Şuan biz Kayseriʹde ürünleri çeşitlendirmeye çalışıyoruz. Bunu çiftçilerimize de yaparak örnek göstermeye çalışıyoruz. Bu sene 15 farklı sebze çeşidi getirdik. Kayseriʹde deneyerek çok güzel sonuçlar elde ettik. Siyah domatesten dev kabağa kadar ürünler aldık. Bu ürünlerimiz İç Anadoluʹda kolaylıkla yetişebilecek ürünlerdir.ʹ Çocuk boyundaki kabak üreticisini şaşırttı.

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: 60, kilogram, ağırlığında, dev, kabak, yetiştirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı