Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 21:20 Bu haber 1864 kez okundu
 
ABD - Çin pamuk ticaretinde son durum
ABD-Çin ticaret anlaşmalarından biri, neredeyse 18 aylık zorlu müzakerelerin ve jeopolitik manevraların ardından Aralık 2019'da düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
ABD - Çin pamuk ticaretinde son durum

Bununla birlikte, piyasalar iyimserdir, çünkü duyuru, Çin mallarına ilişkin ABD tarifelerinde 360 ​​milyar dolarlık bir miktar azaltma potansiyeline sahip olduğu gibi, Çin'in ABD dahil pamuk ürünlerine110 milyar dolarlık misillemesini önleyecektir.

Her iki ekonomi de yaklaşan ABD seçimleriyle birleşince, ABD ve Çin bu uzun süreli ticaret savaşının sıcaklığını hissediyorlar. Fakat bu yeni 'birinci aşama' anlaşması gelecekteki tarımsal ticaret akışları için ne anlama gelebilir? Ve Avustralya, büyük bir Batı müttefiki ile en değerli ticaret ortağımız arasında nasıl yerleşecekti ?

Henüz imzalanmamış olan yeni anlaşma, ABD'nin 120 milyar dolarlık Çin malları üzerindeki tarifeleri 25pc'den yüzde 7,5'e indireceğini görecek. ABD tarafından yeni tarifeler de rafa kaldırıldı. Buna karşılık Çin, tarım ürünleri de dahil olmak üzere Amerikan ürünlerinin alımlarını artırmaya hazırlanırken, Amerikan fikri mülkiyeti daha fazla koruma görecek.

Tarımsal alımların toplamda 40 milyar ABD doları tutarında olacağı tahmin edilmektedir - aksi takdirde boğulmuş ABD emtia piyasaları için harika bir haber. Bu muhtemelen buğday, mısır, pirinç ve bizim görüşümüze göre pamuğu içerecektir. Bu yüksek bahisli müzakerelerde hala oynanacak her şey var - her şey kabul edilene kadar hiçbir şey üzerinde anlaşmaya varılamadı - ancak anlaşma dünya emtia akışlarında büyük bir yeniden düzenleme potansiyeli getiriyor.

 

Şimdi diyelim ki Çin büyük ölçüde ABD pamuğu almaya başladı. Bu, Çin'in yeni sezon pamuk ithalat gereksinimleri ve Brezilya, Avustralya ve Batı Afrika'da mevcut pamuk eksikliği göz önüne alındığında büyük olasılıkla muhtemeldir. Avustralyalı yetiştiricilerin hissedebileceği ilk etki, Avustralya pamuğuna olan talepteki keskin bir düşüş ve sonuç olarak yerel bazda bir düşüş, Avustralya pamuğu için ödenen prim, ve buna paralel, etkinin bir dereceye kadar, kıtalararası borsadaki iki numaralı pamuk vadeli işlemlerinde ABD ihracat talebindeki iyileşmenin Avustralyalı yetiştiriciler için fiyat etkisini hafifleten keskin bir tahmin artışı ile dengeleneceğini söyledi. Rabobank, net etkinin Avustralya pamuk fiyatlarının kısa vadeli baskı altında olacağını öngörüyor.

 

Bununla birlikte, yeniden başlatılan ABD-Çin pamuk ticaretinin uzun vadeli sonuçları var. Dünya pamuk talebi geçtiğimiz sezonda durgun, hatta azaldı. Çin ve Türkiye, sırasıyla ticaret savaşları ve parasal krizler arasında önemli katkılarda bulunmuşlardır.

 

Daha az belirgin olan Bangladeş, Endonezya ve Tayland oldu - durgun talep yaşayan üç büyük tüketici. Bu Güney-Doğu Asya ülkeleri için, büyüme eksikliği, dünya ticaretini, küresel tekstil talebini ve tüketici güvenini çevreleyen piyasa belirsizliğinden kaynaklanmaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, buradaki düşük büyüme ABD-Çin ticaret savaşının dolaylı etkisidir.

 

Bu, pamuk için herhangi bir ABD-Çin ticaret anlaşmasının uygulanmasının, geçici veya kısmi bir çözümün bile, daha geniş tekstil pazarına olan güvenin yeniden sağlanmasında bir yol izleyeceği anlamına gelir. Değirmenler pamuk tedarikçilerine güvenirken, kapananlar tekstil tedariklerine güvenebilirler. Bu planlama, organize etme ve yönetme yeteneği, bizim görüşümüze göre, bir ölçüde talep büyümesini geri getirecektir. Bu, ABD'li-Çin ticaret anlaşmalarından sonra küresel pamuk için çok daha olumlu bir hikaye sunuyor.

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: ABD, -, Çin, pamuk, ticaretinde, son, durum,
Yorumlar
Haber Yazılımı