Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 20:40 Bu haber 275 kez okundu
 
Adana fuarında 9. Geleneksel bal yarışması sonuçlandı
TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Adana İli Arı Yetiştiricileri Birliği ile ortaklaşa düzenlenen Adana 9. Bal Teşvik Müsabakası yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Adana fuarında 9. Geleneksel bal yarışması sonuçlandı

Yarışmaya Adana Valisi Yardımcısı Murat SÜZEN, Adana Milletvekilleri Ayhan BARUT ve Abdullah DOĞRU, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan KARALAR, Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Gürkan YAŞAR, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin BİLGİÇ, Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Daire Başkanı Deda BÜYÜKÖZTÜRK, Hatay Arıcılar Birliği Başkanı ve Merkez Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet EKİCİ, Parti İl Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları ile arıcılarımız ve vatandaşlar katıldı.

 

Adana Valisi Yardımcısı Mustafa AYDIN'ın jüri başkanlığını yaptığı yarışmada, jüri üyeleri Tufanbeyli Kaymakamı Ömer SEVGİLİ, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Mühendisler Gültekin AŞANBUĞA, Edip YENİÇERİ ve Güldane YÜCE yarışmaya katılan 106 arıcıya ait balları renk, tat, koku ve akışkanlık kriterlerine göre değerlendirdi.

 

Törende açılış konuşması yapan Adana İli Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yunus KILIÇKAYA, arıcılarımızın büyük fedakarlıklarla ballarını ürettiklerini belirterek, yarışmaya gelirken en iyi ballarını burası için getirdiklerini söyledi. Bu tür yarışmaların arıcılara büyük bir motivasyon sağladığını söyleyen KILIÇKAYA, tüm yarışmacılara başarılar diledi.

 

Yarışmada konuşan Vali Yardımcısı Murat SÜZEN, bu yarışmanın gelenekselleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. SÜZEN, "Devletimizin ve hükümetimizin destekleriyle Adana ilimizi, sahip olduğu potansiyel açısından hak ettiği konuma taşımak için çaba gösteriyoruz. Adana olarak, bal üretiminde önce ulusal birinciliğe, daha sonra da uluslararası birinciliğe ulaşmak istiyoruz. Kentimizde bal üretimi için geniş bir olanağa sahibiz. Torosların etekleri ve Çukurova Bölgemiz, bal üretimi için oldukça müsait. Bizlere düşen görev bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek ve önemli bir besin kaynağı olan bal üretimini kentimizde hak ettiği ölçüde geliştirmek. Üreticilerimizi motive ettiğine inandığım bu yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenleri kutluyorum ve tüm bal üreticilerimize bereketli kazançlar diliyorum" dedi.

 

İl Müdürümüz Gürkan YAŞAR ise törende yaptığı konuşmada protokole, katılımcılara ve izleyicilere hoş geldiniz diyerek, iyi dileklerini sunduktan sonra konuşmasına şöyle devam etti; "Bilindiği gibi arıcılık ekonomi yapısı, sosyal gücü, istihdam ve teknik özellikleri bakımından çok önemli bir tarımsal faaliyettir. Arılardan bal, arı sütü, propolis, arı zehiri ve polen gibi çok kıymetli arı ürünleri elde edilmektedir. Bu ürünlerin yanı sıra arıcılık, polinasyon yani tozlaşma yoluyla bitkisel üretimde verim ve kalite artışına çok büyük katkı sağlamaktadır.

 

Türkiye'de arıcılık çok eski yıllardan beri bir gelenek olarak yapılagelen sosyo-ekonomik bir faaliyettir. Biz, hem kovan varlığı hem de bal üretimi bakımından dünyanın en önemli birkaç ülkesinden biri konumundayız.

 

YAŞAR, her yıl arıcılarımızı üretime teşvik etmek, sosyal aktivitelerini geliştirmek amacı ile TÜYAP fuarlarında geleneksel hale getirilen bal yarışmalarının düzenlendiğini ifade ederek, "Valiliğimizin destekleri ile çalışmalarımız bundan sonra da artarak devam edecektir. Hem kaliteli bal üretimini teşvik etmek hem de arıcılarımızı bir araya getirerek sosyal aktivite oluşturmak amacıyla bu yıl 9.sunu düzenlediğimiz bu yarışmaya İlimizin çeşitli yörelerinden Arıcılar Birliğine üye 106 arıcımız başvurmuş ve oluşturulan komisyon marifeti ile bir takım aşamalardan geçerek derecelendirilmişlerdir" şeklinde konuştu. YAŞAR konuşmasının sonunda büyük özveri ile gerçekleştirilen bu yarışma neticesinde dereceye giren üreticilerimizi tebrik ederek, yarışmada emeği geçenlere ve katılan bütün üreticilerimize teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından yarışmada birinciliği elde eden üretici Murat DEMİREL'e Güneş Enerjisi Paneli ödülünü Vali Yardımcısı Murat SÜZEN verdi. İkinci üretici Galip YILDIRIM'a Bal Süzme Makinesi, üçüncü üretici Osman ÖZKAN'a Yarım Altın ve ayrıca dereceye giren 9 üreticimize Çeyrek Altın ile yarışmaya katılan diğer üreticilerimize de Arıcı Maskesi hediyelerinin verilmesiyle yarışma son buldu. 

Kaynak: (TOB) - Tarım ve Orman Bakanlığı Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Adana, fuarında, 9., Geleneksel, bal, yarışması, sonuçlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı