Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 21:07 Bu haber 2015 kez okundu
 
Bayer kanser davalarında glifosat'ın arkasında duruyor
Bayer, son zamanlardaki glifosat kanseri davalarına itiraz etmeye hazır. Bununla birlikte, eğer maliyet uzun bir yasal savaşa girme maliyetinin altına düşerse bir çözüm düşünebilir.
GIDA - SAĞLIK Haberi
Bayer kanser davalarında glifosat'ın arkasında duruyor

Bayer Crop Science başkanı Liam Condon, tarımsal medya mensuplarına bu hafta Almanya'nın Monehim kentindeki Bayer'in Çiftçilik Geleceği Diyaloğu'na glifosat davaları hakkında bilgi verdi.

Şimdiye kadar üç Kaliforniya mahkemesi multimilyon dolarlık karar, Bayer'e itiraz etti. İkincisi, örneğin, davacıya 80 milyon dolar zarar veren bir California jürisinden oluşuyordu . Bir federal yargıç daha sonra tazminatı 25,27 milyon dolara indirdi.

Condon, “Paralel olarak baktığımız iki yol var” diyor. “Bir kısmı mahkeme sisteminden geçen A Planı. İşlerin nasıl oynandığına bağlı olarak, birden fazla temyiz seviyesi olabilir ve (ABD) Yüksek Mahkemesi ile sonuçlanabilir. Tüm mahkeme sisteminden geçmeye hazırız. Bu uzun yıllar alabilir. ”

Plan B bir yerleşim yeridir. Condon, “Bu tür durumlarda, bir çözüme bakmak genellikle mantıklıdır” diyor. “Bir çözüm yalnızca, çözümün maliyeti mahkeme sisteminden geçme maliyetinden düşükse ve nihai ise mantıklıdır. Yerleşmenin ve sonra gelecekte çok sayıda yeni dava açmanın bir anlamı yoktur. Hangi seçeneğin işe yaradığına bakılmaksızın, temel varsayım, bunun (glifosat) yetiştiricilerde kalmasıdır.”

 

" Almanya'da Glifosat Yasağı "

 

Bayer, bilimin glifosat denemelerinde onu desteklediğinden emin. “Neyse ki, dünyadaki her düzenleyici bunu benzer şekilde görüyor,” diyor Condon. “Çiftçiler için glifosat desteğimizde hiçbir değişiklik yok. Buradaki en iyi ürün; en güvenli ürün. ”

 

Bütün politikacılar aynı fikirde değil. Almanya , 2023'ün sonuna kadar glifosatı yasaklamayı ve bundan önce kullanımını sınırlamayı seçti. Bununla birlikte, glifosat gibi kimyasalları yasaklama yetkisi, ilçelere değil Avrupa Komisyonu'na (EC) aittir.

 

“Hiçbir ülke bu kararı kendi başına veremez,” diyor Condon. AK'nin 2022'nin sonuna kadar karar vereceğini söyledi. “Bundan önce (glifosat) Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi tarafından yürütülen bilimsel bir süreç olan normal yeniden kayıt sürecinden geçecek. Politikacılara tavsiyede bulunur ve siyasetçiler karar verir. Dürüst olmak gerekirse, çok şey 2020'nin sonunda politikanın nerede olduğuna bağlı olacaktır."

 

" Yeni yabancı ot yönetim seçenekleri "

 

Geçen Haziran ayında, Bayer Crop Science, diğer yabani ot kontrolü türlerini keşfetmenin 5.6 milyar dolar ayırdığını açıkladı . “Glifosatı başka bir şeyle değiştirmek istediğimiz yanlış yorumlandı” diyor.

 

Durum böyle değil, Bayer için glifosatın çiftçiler için bir seçenek olarak kalmasını istiyor. Bununla birlikte, Condon, Bayer çiftçiler için yeterli yabani ot kontrolü seçeneği olmadığına inandığını söyledi.

 

“Son 25 yılda, (mısır ve soya fasulyesi) herbisit tarafında yeni aktif bileşenler yoktu” diyor. “Bu nedenle, yeni seçenekler bulmak için önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük miktarlarda (5,6 milyar dolar) yatırım yapıyoruz.

 

Bayer geçen Şubat ayında , 2020'lerin sonlarında piyasaya sürülebilecek yeni bir mısır ve soyaherbisit etki alanına sahip olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, Bayer aşağıdakileri içeren diğer yabancı ot yönetimi seçeneklerini araştıracaktır:

 

Mahsul rotasyonu gibi kültürel uygulamalar

 

* Bitki örtüleri

* Daha az aktif madde kullanan daha hassas uygulamalara sahip pestisitlerin dijital uygulaması

* Robotik

* Bence çeşitliliğin önemi (yabancı ot kontrol yöntemleri arasında) bundan çıkan temel ders” diyor Condon.

kaynak : agriculture

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Bayer, kanser, davalarında, glifosat'ın, arkasında, duruyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı