Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 21:02 Bu haber 648 kez okundu
 
Bolu'da dane mısır için 150 kişinin katılımı ile tarla günü düzenlendi
​Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen; Alternatif Bitki Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi kapsamında İlimiz Örencik köyünde önder çiftçilerimizden Mehmet DEMİR'in 10 dekarlık tarlasında yaklaşık 150 kişinin katılımıyla tarla günü düzenlendi.
TARIM Haberi
Bolu'da dane mısır için 150 kişinin katılımı ile tarla günü düzenlendi

İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT ve Müdür Yardımcısı Hasan TAŞ, Ziraat Odası Başkanı Hakkı FİDAN, Bolu Bağışcılar Vakfı Başkanı Şerafettin ERBAYRAM, Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı İlhan ÇALIŞKAN, Syngenta firma yetkilisi Salih Saydam PİKER,yem fabrikalarının yetkili yöneticileri  ve üreticiler katıldı.

Toplantıda, Örencik Köyü Muhtarı Massar SINMAZ, Hakkı FİDAN, Şerafettin ERBAYRAM ve Salih Saydam PİKER konuşma yaptı.

Bolu Bağışcılar Vakfı Başkanı Şerafettin ERBAYRAM;

"İlimizde mısır tarımını oldukça ileri düzeyde görüyorum.

 

Burada emeği geçenlere İl Müdürlüğümüze çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Ziraat Odası Başkanı Hakkı FİDAN yaptığı konuşmada; "İlimizde kurulan kurutma tesisi ile dane mısırlarımızdaki nem problemini de aşmış durumdayız. İlimize ve üreticilerimize hayırlı olsun" dedi.

 

Syngenta firma yetkilisi Salih Saydam PİKER İlin gereksinimlerine uygun mısır çeşitleri hakkında katılımcıları aydınlatırken ilimizin iklim koşulları ile sulama gerektirmeden üst düzey verimlere ulaşılabildiğini belirtti.

 

İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat;

 

"Sulu tarım alanlarında uygulanacak üçlü münavebede Patates ve Buğdaydan sonra münavebeye alacağımız Danelik Mısır ile hem önerdiğimiz üçlü münavebe sistemi başarılı bir şekilde uygulanmış olacak hem de hastalık ve zararlılar bu sayede azalacaktır. Dane Mısırda pazar sorunumuz bulunmamaktadır. Yem fabrikalarımız çok yakınımızda. Biçer-döğerle hasat sonrası arta kalan sap ve parçalar ise ot toplama vb. makineler ile toplanarak bir süre kuruduktan sonra istenirse Balya da yapılarak işletmeye kazanç sağlanabilmektedir. Verim olarak ülke ortalamamız 980 Kg. civarlarında iken İlimizde bu rakam 1500-1800 kg/da aralığındadır.

 

Üreticilerimize; bereketi kazancı bol hasatlar dilerim"  dedi.  

 

 Konuşmalar sonrası aile fotoğrafı çekilirken sonrasında hasat gerçekleştirilerek nemine ve verimine bakıldı.

Kaynak: (TOB) - Tarım ve Orman Bakanlığı Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Bolu'da, dane, mısır, için, 150, kişinin, katılımı, ile, tarla, günü, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı