Haber Detayı
03 Kasım 2019 - Pazar 19:16 Bu haber 1662 kez okundu
 
Büyükbaş hayvan devlet kredisi ve destekleri nasıl alınır
Tarım ve Orman Bakanlığı kapsamında talep eden vatandaşlara büyükbaş hayvan devlet kredisi ve desteği verilmektedir. Peki büyükbaş hayvan devlet kredisi ve destekleri nasıl alınır? İşte devlet kredisi ve destekleri hakkındaki detaylar.
DESTEKLEMELER Haberi
Büyükbaş hayvan devlet kredisi ve destekleri nasıl alınır

2019 senesinde Tarım ve Orman Bakanlığı kapsamında büyükbaş hayvan için devlet kredisi ve desteği verilmektedir. Farklı çeşitleri bulunan desteklerin her biri için farklı özellikler belirlenmiştir. Devlet Destekli Hayvancılık Kredileri Nerelerden Alınır? Devlet desteği ile hayvancılık kredisinin alınabilmesi için Bankalar, KOSGEB, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Desteği, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Kooperatifler kullanılabilmektedir. Büyükbaş Hayvancılıkta Hibe Desteği Sunulan destek paketlerine bakıldığında büyükbaş hayvanın özelliğine göre değişiklik gösterdikleri görülmektedir. Geri ödemesiz şekilde işin büyümesine olanak sağlayan bu paketler ile beraber vatandaşlar Devlet ya da KOSGEB aracılığı ile rahat birer nefes alabilmektedirler.

 

Bu desteklerin ise birincil amacı yurt genelinde kırmızı et fiyatlarının oldukça yüksek bir sevide olması ve yerli hayvan üretimi ile bu fiyatların alt seviyelere indirilmesi olarak bilinmektedir. Büyükbaş Hayvancılık İçin Devlet Buzağı Kredisi Buzağı kredisi, yavru ineklerin alınarak yetiştirilmesi için kullanılabilmektedir. KOSGEB direkt hayvan başına kredi vermemektedir. Canlı hayvan üzerinden kredi verilmediği için bu kredi bankalardan alınabilmektedir. Buzağı alımında kullanılacak olan krediler için bankalara başvurulması gerekirken hibeler için ise Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ya da Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvurulması gerekmektedir. Hibe alınması durumunda farklı koşulların sağlanması gerekmektedir.

 

Koşulların sağlanması durumunda her buzağı için 350 TL hibe alınabilmektedir. Bu tutar 500 TL seviyesine kadar çıkabilir. Ayrıca bu hibeler Türkiye’nin 81 şehrinde kullanılabilmektedir. Buzağı Desteği Alım Koşulları Buzağının 1 Ocak- 31 Aralık 2018 tarihleri arasında doğmuş olması gerekmektedir. Buzağının, doğduğu yere ait kaydının bulunması gerekmektedir. Buzağıların alımında banka kredisi destekleri kullanılmışsa, alımdan itibaren 30 iş günü içinde buzağılar Türk-Vet ve e- ıslah sistemine kayıt ettirilmelidir. Büyükbaş hayvan için devlet kredisi kapsamında buzağıların alımı sırasında banka kredilerinden yararlanılmışsa, döl kontrolü kesinlikle sağlanmalıdır. Malak Kredisi Malak desteği KOSGEB kapsamında verilebilmektedir.

 

Kredi, hayvanlara canlı oldukları için verilmemektedir. Fakat hayvanlara kalacak yerlerin yapılması ve malzemelerin sağlanması açısında kredi verilebilmektedir. Her hayvan için 400 TL tutarında ödeme yapılır. Bu destekten faydalanılabilmesi için hayvanların sisteme kayıt ettirilmesi gerekmektedir. Büyükbaş Hayvan Kredilerine Ek Süt Primi Hayvanlardan elde ettiği sütü satarak geçimini sağlayan vatandaşlara verilen bu destek ile talep edenlere ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylananlara KOSGEB tarafından süt soğutma makinesi, süt sağma makinesi, süt hayvanlarının kalacaklar ahırın inşaatı gibi destekler yapılabilmektedir. KOSGEB Büyükbaş Hayvancılık Destekleri KOSGEB kapsamında büyükbaş hayvancılık alanına giriş yapan vatandaşlar 30.000 TL seviyesinde hibe desteği alabilmektedirler.

 

Bu hibenin yeterli olmaması durumunda yine kurum kapsamında kredi verilebilmektedir. Faizsiz krediden yararlanılabilen KOSGEB kapsamında ödemeler anlaşmalı bankalar üzerinden gerçekleştirilmektedir. KOSGEB Büyükbaş Hayvancılık Hibesi KOSGEB kapsamında anaç mandalar için verilen destek kelle başına 250 TL olmaktadır. Hayvanların kütüğe kayıtlı olması durumunda bu miktar 400 TL seviyesine çıkar. İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüklerine başvuruda bulunulması yeterli olmaktadır. Malak destekleri kapsamında da kelle başına 150 TL ödenir. Kayıtlı olunması durumunda bu miktar da 400 TL’ye çıkacaktır.

 

Sığırlar için de kelle başına 250 TL yardım yapılabilmektedir. Vatandaşların Kırmızı Et Tüketicileri Birliğine başvuruda bulunmaları gerekli olmaktadır. KOSGEB Büyükbaş Hayvancılık Desteklerinden Faydalanma Şartları Vatandaşların T.C vatandaşı olmaları gerekmektedir. Çiftçi, çiftçilikle geçimini sağlıyor, ek olarak herhangi bir iş yapmıyor olmalıdır. Çiftçi, herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir. Çiftçi, mülkten veya sabit bir gelir kaynağından yararlanmamalıdır. Kişinin herhangi bir kira gelirinin bulunmaması gerekmektedir. Vergi mükellefi olunması nedeniyle desteklerden yararlanılmaması söz konusu olabilir. Başvuru yapacak kişinin eşi de sigortaya tabi olmamalıdır.

 

Daha önce büyükbaş hayvancılık için herhangi bir destekten yararlanılmamış olunmalıdır.

 

Büyükbaş hayvan için devlet kredisi için hayvanların Türk- Vet sisteminde kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Büyükbaş, hayvan, devlet, kredisi, ve, destekleri, nasıl, alınır,
Yorumlar
Haber Yazılımı