Haber Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 23:39 Bu haber 3145 kez okundu
 
Buzdolabında 1 yıl taze kalan elma çeşidi amerika'da satışa sunuldu
Dünyanın en uzun raf ömürlü elması 22 yıllık bir ıslah çalışmasının sonunda ABD’de satışa sunuldu. “Cosmic Crisp” isimli bu melez çeşidin buzdolabında 1 yıl boyunca bozulmadan saklanabildiği belirtiliyor.
TARIM Haberi
Buzdolabında 1 yıl taze kalan elma çeşidi amerika'da satışa sunuldu

Modern bitki ıslah teknikleri yalnızca daha verimli ve dayanıklı değil, tüketicilerin beklentilerini de karşılamaya yönelik ürünlerin geliştirilmesine odaklanıyor. Bu uzun soluklu çalışmaların merkezinde ise besin değerleri daha yüksek veya daha uzun ömürlü meyve ve sebzelerin üretilmesi bulunuyor.

Besin değerlerini ve lezzetini kaybetmeden uzun süre saklanabilen yeni çeşitler üzerine 90’lı yıllarda başlayan çalışmaların “meyveleri” bugünlerde alınmaya başladı. ABD’de geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen ve buzdolabında 10-12 ay boyunca bozulmadan saklanabilen elma çeşidi bunun en dikkat çekici örneğini oluşturuyor.

 

Nasıl üretildi?

 

“Cosmic Crisp” (Kozmik Kütür) ismi verilen elma çeşidi, Washington Devlet Üniversitesi’nde 1997 yılından beri süren hummalı bir yetiştirme programının sonucu. Toplam 10 milyon dolara mal olan bu sürecin sonunda ortaya çıkan meyve, dünyanın en uzun ömürlü elması unvanıyla tüketicinin beğenisine sunuldu.

 

Tatlı-ekşi, sulu ve sert

 

Çapraz ıslah yöntemiyle geliştirilen Kozmik Kütür, yıllar süren denemelerin ardından ilk kez 2017 yılında Washington’da dikilen ağaçlarla tarım alanlarına indi. 2 yılın sonunda ürün alınan ve patenti Washington Devlet Üniversitesi’ne ait olan çeşit koyu kırmızı rengi, sarı benekleri, sulu, sert ve “kütür” yapısıyla dikkat çekiyor.

Gelecek 10 yıl boyunca sözleşmeli üreticiler tarafından üretilecek Kozmik Kütür’ün tatlı ve ekşi karışımı bir lezzete sahip olduğunu söyleyen araştırmacılardan Kate Evans, uzun ömürlü ve Sağlıklı yeni meyve çeşitleriyle birlikte pazarın farklı bir boyut kazanacağını söylüyor.

 

Tüketici güven duyacak mı?

 

ABD’deki marketlerde bir kilosu 2 dolardan satışa çıkan meyvenin yaratacağı etki tohum ıslahçıları tarafından merakla bekleniyor. Tüketicilerin Kozmik Kütür’e nasıl yaklaşacağı ise henüz belirsiz. Bakalım modern bitki biliminin bir ürünü olan bu meyveye karşı önyargı ve korkular mı yoksa güven ve merak mı ön plana çıkacak!

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Buzdolabında, 1, yıl, taze, kalan, elma, çeşidi, amerika'da, satışa, sunuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı