Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 15:45 Bu haber 592 kez okundu
 
Diyarbakır'da Macar Fiğ Üretim projesi için tarla günü yapıldı
Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 'Macar Fiğ Üretim Projesi kapsamında İlçe Tarım Müdürlüğü eşliğinde Bismil Pamukçular Birliği tarafından Macar Fiğ Tarla Günü etkinliği düzenlendi.
TARIM Haberi
Diyarbakır'da Macar Fiğ Üretim projesi için tarla günü yapıldı

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 'Macar Fiğ Üretim Projesi kapsamında İlçe Tarım Müdürlüğü eşliğinde Bismil Pamukçular Birliği tarafından Macar Fiğ Tarla Günü etkinliği düzenlendi.


Bismil ilçesi Korukçu köyünde düzenlenen etkinliğe, Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kerem Süleyman Yüksel, Tarım ve Orman İl Müdürümüz Mustafa Ertan Atalar, Bismil İlçe Jandarma Karakol Komutanı Binbaşı İsmail Sert, Bismil Tarım ve Orman İlçe Müdürü Remzi Çekiç, Bismil Pamukçular Birliği Başkanı Hasan Vural ve kurum müdürleri ile çiftçiler katıldı.


Programda konuşan Kaymakam Yüksel, üretimin önemine dikkat çekti. Kaymakam Yüksel, fiğ ekimiyle birlikte nadasa bırakılan alanların azaldığını, aynı zamanda çiftçilerimiz her sene aynı ürünü ekebilecek fırsatı verdiğini kaydetti. Bismil'in tarım konusunda daha öncede örnek ilçe olduğunu dile getiren Kaymakam Yüksel, "Daha önce Bismil tarım konusunda örnek bir ilçe olmuştur, inşallah bugünde başka bir örneklik yaparak fiğ ürünün tanıtımı yapacağız. Belediye ve kaymakamlık olarak vatandaşımızın menfaatine olan her işte bütün gücüyle gayret göstermeye hazır. Ne kadar çok üretirsek o kadar refahımız artacak" dedi.

 

Macar Fiğ Tarla Günü etkinliğinde ev sahipliği yapan Bismil Pamukçular Birliği Başkanı Hasan Vural ise, fiğ ürünü ara ürün olarak eken çiftçilerin pamuk desteğini tam olarak alabileceğini söyledi. Pamuk ekiminin önemine değinen Vural, "Bölgemiz için pamuk ekimi çok önemlidir. Bölgemizde sanayi tesisi, hizmet sektörü, ithalat ihracat yok bu bölgenin tek geçim kaynağı tarımdır ve halkın yüzde 85'i tarımla geçimini sağlamaktadır. Tarımın içerisinde de en önemlisi pamuktur, çünkü bu bölgede pamuk emek isteyen yoğun bir iştir, yani pamukta çok insan çalışmaktadır. Bizim bölgemizde ki gençlerimizin çoğu pamuk tarımında çalışmaktadır yani gençlerimizin iş sahasıdır başka bir deyişle, bölgemiz için pamuk iş ve aş demektir. Bundan dolayı biz bu pamuk ekimini devam etmek mecburiyetindeyiz. Buna bir çözüm olarak da hükümetimiz fiğ denilen bir bitkiyi ara ürün olarak ekmemizi önerdi. Yani bize,  fiğ ara ikinci ürün olarak ekin ondan sonrada pamuğu tekrar ekebilirsiniz deniliyor. Bunun üzerinde bölgemize ilk defa resmi olarak ÇKS'ye kayıtlı olarak fiğ ekimi yapılacak. Bu fiğ ekiminde başarı sağlandığı takdirde bölgemiz ara ürün olarak fiğ ekecek ve peşinden pamuk ekecek böylelikle her sene pamuk ekebilecektir" diye konuştu.

 

Çiftçilerden Edip Yamaner ise "Tarım ve Orman Bakanlığını yeni çıkarılan uygulama ile 2 yıl ekilen ürün arkasında münavebe yapılması gerekiyor. Biz bunun önüne geçmek için ara ürün olarak fiğ ekimi yapıyoruz. Geçen sene deneme olarak 100 dekar alanda fiğ ekimi yaparak iyi sonuçlar aldım. Az gübre vererek 30-50 kilogram arasında pamukta fazla verim alabildim. Bismil'de bu yıl ilk defa ÇKS'li fiğ ekimi gerçekleştireceğiz. Biz bu uygulama ile beraber her sene pamuk veya mısır ekimi yapabileceğiz. Fiğ kazık köklü bir bitkidir. Fiğ normal havadaki azot alıp toprağa aktarıyor. Mart ayında yeşil fiğ ürünü toprağa katarak toprağı daha verimli hale getireceğiz. Bu da ekeceğimiz pamukta verim artışı demektir. Yani az maliyetle daha çok verim elde edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: (TOB) - Tarım ve Orman Bakanlığı Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Diyarbakır'da, Macar, Fiğ, Üretim, projesi, için, tarla, günü, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı