Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 21:57 Bu haber 2075 kez okundu
 
Ejder meyvesi nedir, tadı nasıldır, nerelerde kullanılır
Pitaya veya diğer bilinen adı ejderha meyvesi, tatlı ve gevrek bir güzel tropik meyvedir. Meyvenin geldiği bitki aslında sadece 20 farklı türü içeren Hylocereus cinsinin bir kaktüsüdür.
TARIM KİTAPLIĞI Haberi
Ejder meyvesi nedir, tadı nasıldır, nerelerde kullanılır

Aslen Güneydoğu Asya ve Latin Amerika'da özellikle popüler olan ejderha meyvesi artık tüm dünyada yetişmekte ve tüketilmektedir. Pembemsi-kırmızı cildi ve açık yeşil tonlarıyla korkutucu görünmesine rağmen, bu egzotik meyvenin yetiştirilmesi  kolaydır. Meyve salatalarında yemek yemenin tadını çıkarabilir, lezzetli içecekler ve tatlılar oluşturmak için kullanılabilir ve kendi başına harika, sağlıklı bir atıştırmalıktır.

 

Ejder Meyvesi Nedir ?

 

Dragon meyvesi görünümü itibari ile enginara benzetilebilen, ayrıca ejderhayı andıran oval şekilli girinti ve çıkıntıları olan bir meyvedir. Ejder meyvesinin dört çeşidi vardır, tüm çeşitleri kivi gibi yenilebilir, siyah tohumlara sahiptir. Eşsiz görünüşü olduğu gibi direk her türlü yemek sunumunda eşşiz bir meyvedir. Kokteylerinizde harmanlandırarak harika bir lezzet çıkarabilirsiniz. Meyvenin doğranıp, yemeğe hazır hale gelmesi oldukça basittir, sadece orta kısmı kesin ve bir kaşıkla içini çıkarın. Tabi bu lezzetin birde değeri olacak, ejder meyvesi genel olarak adet bazında satıldığı ve bulunduğu konumu itibari ile biraz pahalı bir meyvedir.

 

Ejder Meyvesinin Tadı Nasıldır ?

 

Dragon meyvesi, "tropik" olarak nitelendirilebilecek tatlı ve zarif bir tada sahiptir. Kivi ve armut veya kivi ve karpuz arasında bir tad olarak tanımlanmaktadır. Tohumu, kivi tohumuna benzer şekilde olup, biraz kremsidir.

 

Ejder Meyvesi Nerelerde Kullanılabilir ?

 

Ejder meyvesi, balık yemeklerinde, özellikle morina ve ton balığında mükemmel bir şekilde eşleşir. Ejder meyvesinden yaptığınız tatlılar, karışım yaptığınız içecekler ve dondurmalar ile mükemmel tadlara ulaşabilirsiniz. 

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Ejder, meyvesi, nedir,, tadı, nasıldır,, nerelerde, kullanılır,
Yorumlar
Haber Yazılımı