Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 13:59 Bu haber 1173 kez okundu
 
İthalatı serbest, ihracatı kısıtlı: Patates üreticileri tepkili
İthalatı serbest olan patates ve soğanın ihracatına Ticaret Bakanlığınca kısıtlama getirilmesi üzerine üreticiler isyan etti. Kararın ardından patates üreticileri, fabrikalarla anlaşarak sözleşmeli üretim yapacaklarını ifade etti.
GÜNDEM Haberi
İthalatı serbest, ihracatı kısıtlı: Patates üreticileri tepkili

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran patates ve soğan fiyatlarındaki artışın tekrar yaşanmaması bahanesiyle Ticaret Bakanlığınca ithalatı serbest olan patatesin ihracatına kısıtlama getirildi. Üreticiyi zor durumda bırakan uygulamaya ise tepkiler gecikmedi.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Tevfik Türk, BirGün'den Berkay Sağol'a yaptığı açıklamada, kararın patates ve soğan üretimini düşüreceğini belirtti ve şöyle konuştu:

 

"Üretim düşecek"

"Patatesin kilosunu üretici 60 kuruşa satıyor ama maliyeti 70 kuruş. Patatesin marketteki satış fiyatı ise TÜİK’in verilerine göre 2 TL. Üretici zaten ihracattan para kazanıyordu bu kısıtlamayla beraber üreticinin tüm kazancı yok olacak ve patates üretimi düşecek. Bunun dışında soğanda da benzer rakamlar mevcut. İç pazardaki fiyat artışını engellemek amacıyla böyle bir karar açıklandı ancak bu iç pazardaki dengeleri düzeltmeyecek. Tam tersi bir şekilde patates ve soğan ihracatının bu şekilde kısıtlanması üretimi de düşürecek."

 

"Markette tarlanın 4 katı"

 

"Dikkat edilmesi gereken nokta üreticinin satışıyla, tüketicinin marketten alışı arasında 4 kata yakın fiyat farkı var. İç pazardaki dengeleri korumak için bu fiyat farkın azaltılması gerekiyor. Üreticinin patatesi tarlada bırakma gibi bir şansıda yok hasat etmek zorunda. İhraçta edemezse üretici zarar edecek ve patates, soğan üretimi düşecek. Üretim düşerse bu ürünler önümüzdeki yıllarda ithal edilecek ve iç piyasada yine fiyat yükselecek"

"Sözleşmeli üretim yapmayı düşünüyorum"

 

Patates üreticisi İsmail Hallıoğlu ise, üretimi bundan sonra fabrikalarla sözleşmeli olarak yapacaklarını belirterek, "Ülkede zaten tarım politikası diye bir şey yok. Üreticilerin çoğu bilinçsiz bir önceki yıl hangi ürün daha fazla para kazandırdıysa onu ekiyorlar. Geçen yıl patates ve soğan çok para edince bu yıl bütün köylü patates ekti. İç pazarda biz patatesi neredeyse zararına satıyoruz tek umudumuz patatesi ihraç etmekti ama ona kısıtlama getirdiler. Üretici patatesi ihraç edemezse hepten zarar eder, borçlanır ve sonraki yıllarda patatesin üretimi düşer. Sözleşeli üretim yapmayı düşünüyorum yine para kazanamayacağım sözleşmeyle ama en azından zarar etmeyeceğim” şeklinde konuştu.

Kaynak: (H) - Halk Tv Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: İthalatı, serbest,, ihracatı, kısıtlı:, Patates, üreticileri, tepkili,
Yorumlar
Haber Yazılımı