Haber Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 14:06 Bu haber 2915 kez okundu
 
Kayseri Sarız'da bir sezonda iki ürün birden hasat edildi
Saadet Partisi İlçe Başkanı Sami KARABÖRKLÜ tarafından 1. ürün Tritikale bitkisi ekildi, 2. ürün olarak silajlık mısır ekimi gerçekleştirildi.
SİYASET Haberi
Kayseri Sarız'da bir sezonda iki ürün birden hasat edildi

Karabörklü Sarız ilçesinde tarımsal alanda bir ilke imza atarak, İlçede aynı ekim döneminde iki ürün ekerek hasadını gerçekleştirdi. 15.11 2018 tarihinde hayvansal yem bitkisi olan Tritikale bitkisini ekti 05.06.2019 tarihinde hasat yaptı.10.06.2019 tarihinde ikinci ürün olan silajlık mısır ekimi yaptı. Mısır boy olarak 3 metreye ulaştı. 25.10.2019 tarihinde mısır hasadını yaparak bir sezonda 2 ürün ekimini sağlamayı başardı. Karabörklü dekara tritikale bitkisinden dekara 500 kg verim ile silajlık mısırdan dekara  5000 kg'lık bir rekolteyi yakaladı.

 

 

Tritikale bitkisi nedir:

 

Tritikale bitkisi, buğday x çavdarmelezinden ABD, Polonya, Kanada ve Meksika (CIMMYT’de) gibi bir çok ülkede uzun süre devam eden ıslah çalışmaları sonucu marjinal, fakir tarım alanlarından dekardan alınan verimi artırmak suretiyle, hızla artan Dünya nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilmiştir. Tritikale elde edilmesinde kullanılan ana (buğday) ve baba (çavdar) bitkilerin kromozom sayılarına göre tetrapoloid, hekzoploid veya oktoploid yapıda olabilir. Bugün başarılı olan tritikale tipleri, makarnalık buğday ile çavdar melezinden elde edilen hekzoploid (2n=42) genotipe sahip olan sekonder amfidiploidlerdir. Tritikalenin kıraç, marjinal alanlardaki alanlara adaptasyonu ve verim potansiyeli A ve B genomuna sahip makarnalık buğday ebeveyninden, soğuk, asitli topraklarda yetişebilme özelliği R genomuna sahip çavdardan gelmektedir. Buğday ve arpanın verimli ve kaliteli yetişmediği tarla koşullarında tritikale yüksek verim potansiyeline sahiptir. Tritikale buğday ve arpaya göre biotik ve abiotik stress koşullarına daha fazla dayanıklıdır.

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Kayseri, Sarız'da, bir, sezonda, iki, ürün, birden, hasat, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı