Haber Detayı
26 Ekim 2019 - Cumartesi 22:03 Bu haber 379 kez okundu
 
Modern Sulama Sistemleri ile İzmir'den Ekonomi'ye 415 milyon liralık katkı
Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.
EKONOMİ Haberi
Modern Sulama Sistemleri ile İzmir'den Ekonomi'ye 415 milyon liralık katkı

Bu çerçevede İzmir'de de sulama yatırımlarını hız kesmeden sürdüren DSİ, yapmış olduğu yatırımların meyvelerini alıyor. Bu kapsamda Egenin incisi İzmir ve ilçelerinde 22 Nisan 2019 tarihinde başlayan ve 1 Ekim 2019 tarihinde tamamlanan sulama sezonunda toplam 481 bin 810 dekar tarım arazisi sulandı. Bu arazilerde yapılan sulu tarım sayesinde ise 2019 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 415 milyon TL katkı sağlandı.

 

MODERN SULAMA İLE 2/3 ORANINDA SU TASARRUFU

 

Türkiye'de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olduğunun altını çizen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise "Bu sebeple sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek olan yağmurlama ve damlama sistemlerini tercih ediyoruz.  Klasik sulama sistemlerinde 8 hektar sulama alanına saniyede ortalama 30 litre su verilirken modern sulama yöntemlerinden yağmurlama ve damlama sulamalarda 8 hektara saniyede ortalama 10 litre su veriliyor. Böylelikle 2/3 oranında su tasarrufu sağlanabiliyor" diye konuştu.

 

İzmir'de de işletmeye alınan sulama sistemlerinin en modern sistemler olarak inşa edildiğini vurgulayan Bakan Pakdemirli "Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indiriliyor. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda 35, damla sulamalarda ise 65 oranında su tasarrufu sağlanabiliyor" dedi.

 

SULAMA İLE İZMİR'DE 415 MİLYON TL GELİR

 

Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışlarının,  üretim deseninin çeşitlenmesinin, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden olduğunu ifade eden Pakdemirli "Bu çerçevede 2019 yılı sulama sezonunda İzmir'de 481 bin 810 dekar arazi sulandı ve İzmirli çiftçilerimiz ve ülke ekonomimiz yaklaşık 415 milyon TL gelir elde etti" ifadelerini kullandı.

 

SULAMA YATIRIMLARI SÜRECEK

 

İzmir'in bereketli topraklarını hayata geçirecekleri sulama projeleri ile suyla buluşturmaya devam edeceklerini belirten Bakan Pakdemirli, "Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdüreceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Modern, Sulama, Sistemleri, ile, İzmir'den, Ekonomi'ye, 415, milyon, liralık, katkı,
Yorumlar
Haber Yazılımı