Haber Detayı
16 Kasım 2019 - Cumartesi 23:10 Bu haber 341 kez okundu
 
Organik tarımla karbon salınımı durdurabilir mi ?
Organik tarımın hâlâ birçok faydası var (örneğin toprak verimliliğinin arttırılması, biyolojik çeşitlilik ve pestisitlerin daha az kullanılması), ancak bu işlemlerin geleneksel yöntemlerle yapılması gerekiyor.
TARIM Haberi
Organik tarımla karbon salınımı durdurabilir mi ?

Geleneksel yöntemlerle organik tarım yapmak havada bulunan zararlı karbonu toprağa gömebilir.  Çünkü bir araştırmaya göre, önemli ölçüde yapılan organik tarımının bitkiler ve toprakta bulunan yararlı mikroplar sayesinde karbon salımını emebileceğini öngörüyor.

 

Araştırmacılar, organik tarımın hala yararları olduğunu, ancak bunun geleneksel yöntemlerle birleştirilmesi gerektiğini söylediler. Bedford Cranfield Üniversitesinden Toprak Sistemleri Profesörü Prof. Guy Kirk , şöyle bir açıklama yapmıştıi: "Toprak karbon depolar, pestisitler ve gelişmiş biyolojik çeşitlilikler ile organik tarımla bir bütün halinde olması halinde toprakta tutmayı başaracak iken, biz sadece daha fazla üretmek için bu duruma karşı çıkıyoruz.

 

Ülkeler genelinde organik tarıma geçmek belki, “ daha fazla tarımsal alan, daha az üretim “ gerektirebilir “. Dünya’da yeni tarım alanı açmak için verdiğimiz uğraş sonucu, karbon miktarı bakımından zengin olan zayıf toprakları, otlakları işleyerek havaya karbon salımı vermekteyiz.  

 

Organik tarım yetiştirme açısından fazla tarımsal alanı olan İngiltere ve Galler’de sera gazlarında bir azalma olduğu bulgular ve araştırmalar neticesinde belirlendi, ama paralel olarak organik tarımda üretim artışı sağlamakta tüm başarıları perçinlemek açısından önemli bir başarı olabilir.

 

Diğer bir araştırmada, “ atıkların azaltılması ve daha az et yemenin genel emisyonları azaltmak açısından büyük bir öneme sahip olduğu “ ortaya çıktı. Araştırmaya katılmayan Edinburgh Üniversitesi karbon yönetimi başkanı Profesör David Reay, bulguların şaşırtıcı olmadığını, organik tarımın için kullanılan arazilerin hala faydaları olduğunu da sözlerine ekledi. Devamında " Emisyonları kesmek, yeterli miktarda gıda üretmek ve biyolojik çeşitliliği korumak ve toprağın sağladığı sayısız diğer hediyeler arasında son derece zor bir dengeleme eylemiyle karşı karşıyayız” diye açıklama yaptı.

 

Tabii ki çoğu olumlu konulardan bahsettik, yine de söylüyoruz ,hala organik tarım gıda üretim yöntemleri içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Ama tüm bu hassas tarım yöntemleri içerisinde “ Aşırı gübre kullanımı ve pestisitler “ hala büyük bir sorun.

 

Sonuçta her şey denge, organik tarım demek, yeni tarımsal alan ve kaliteli yüksek üretimli ürünler demek, yüksek rekolteyi yakalamak demek.

 

Phoebe Weston

Science Muhabiri

AFP Haber Ajansı

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Organik, tarımla, karbon, salınımı, durdurabilir, mi, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı