Haber Detayı
21 Aralık 2019 - Cumartesi 15:18 Bu haber 853 kez okundu
 
Rusya'da üreticiler ineklerde kaygıyı azaltmak ve yavrularını geliştirmek için sanal gerçeklik ekipmanları kullanıyor
Moskova'daki bir çiftlik, sürüsü arasındaki kaygı düzeylerini azaltmaya yardımcı olmak için ineklerinde sanal gerçeklik (VR) kulaklıklarını test etmeye başladı.
HAYVANCILIK Haberi
Rusya'da üreticiler ineklerde kaygıyı azaltmak ve yavrularını geliştirmek için sanal gerçeklik ekipmanları kullanıyor

Rusya tarım bakanlığı tarafından bildirilen deney, VR geliştiricileri ve veteriner hekimlerin bir kulaklığı bir ineğin kafasına tam olarak uyacak şekilde uyarlamak için birlikte çalıştıklarını gördü. Bakanlık, kullanıcı için "benzersiz bir yaz alanı" ortamını simüle ediyor ve bir ineğin, mavinin ve yeşilliklerin daha zayıf algılarına kıyasla daha iyi kırmızı tonları algısını dikkate alıyor.

İlk test turunda kaydedilen sonuçlar, VR kullanımı ile "kaygının azalması ve sürünün genel duygusal ruh halindeki artış" arasında bir bağlantı bulduğunu da sözlerine ekledi. Gerçek süt üretimi üzerindeki diğer etkiler artık kulaklıklarla daha geniş ve daha kapsamlı bir çalışmanın parçası olacak. Bakanlığa göre, deney, çiftlik hayvanlarının duygusal refahına ve bunun üretimin miktarını ve kalitesini nasıl etkileyebileceğine daha fazla odaklanmaktan ilham aldı.

Çalışma daha sonra ABD'de hayvanlara masaj yapmak için kullanılan döner fırça - otomatik oto yıkamada kullanılan dairesel fırçalara benzer bir şey gibi diğer ülkelerden örnekler verdi. Avrupa'da, hayvanlara mümkün olduğunca serbest hareket verilmesini sağlayacak sistemler mevcuttur. Açıklamada, Moskova'da halihazırda mevcut olan ve klasik müziği yayınlamak için çiftliklerde kurulu ses ekipmanlarını gören "rahatlatıcı etkisi süt çıktısını olumlu yönde etkileyen" bir girişime baktı.

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Rusya'da, üreticiler, ineklerde, kaygıyı, azaltmak, ve, yavrularını, geliştirmek, için, sanal, gerçeklik, ekipmanları, kullanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı