Haber Detayı
03 Kasım 2019 - Pazar 14:16 Bu haber 257 kez okundu
 
Söke’de pamuk alımlarının yüzde 98’i tamamlandı
Söke’nin köklü işletmelerinden olan Yavuzlar A.Ş.’nin Tekstil Sorumlu Müdürü Mehmet Can Yavuz pamuk alımlarının yüzde 98 oranında tamamlandığını ifade etti.
TARIM Haberi
Söke’de pamuk alımlarının yüzde 98’i tamamlandı

Pamukta rekolte değerlendirmesi yapan Yavuz, “Pamuk rekoltesine bakacak olur isek geçen seneye kıyasla bu yıl ki pamuk üretim rakamları memnun edici. Geçen yıl rekolte miktarı düşüktü lakin fiyatların iyi olması bir nebze bizlere umut olmuştu. Bu sene pamuk fiyatları geçen seneye oranla aynı seyrediyor fakat rekoltenin iyi olması çiftçimiz için umut oldu. Tabi daha iyi şartları hak ediyor bizim çiftçimiz çünkü değerli bir ürün üretiyorlar, çok büyük emekler harcıyorlar. Bunun hakkını almak istiyorlar ister istemez maliyetler ile mücadele ediyorlar ama verim olarak sorar iseniz geçen seneye oranla iyi bir verim oldu. Hastalıktan etkilenmemiş bir mahsul oldu. ” dedi.

HEPİMİZE YETECEK PAMUK ÜRETİMİ YAPILIYOR

Söke bölgesi çırçır işletmesi olarak zengin bir bölge olduğunu ifade eden Mehmet Can Yavuz, Yavuzlar Çırçır Fabrikası hakkında bilgiler verdi:

Yavuz, “Söke bölgesinin çırçır işletmesi olarak zengin bir bölge. Yaklaşık 30 civarında işletmemiz mevcut. Ovamız geniş ve hepimize yetecek kadar pamuk üretimi yapılmakta. Sezonluk olarak çalıştığımız için çalışan sayımız artıp azalıyor. Yavuzlar Çırçır Fabrikası olarak sezonda yaklaşık 50 kişiye iş istihdamı sağlıyoruz. Bu rakam sezon dışında düşüyor. Yaklaşık 30 civarında işletmemiz mevcut. Ovamız geniş ve hepimize yetecek kadar pamuk üretimi yapılmakta. 2000’li yılların başında girdiğimiz tekstil sektöründe 2010 yılında kapasitemizi artırarak şuan içersinde bulunduğumuz Yavuzlar Çırçır Fabrikasını inşa ettik. 15 bin 500 metrekarelik bir alanda faaliyet gösterdiğimiz fabrikamızın 10 bin metrekaresi kapalı alan olarak kullanılmaktadır. 80 makine ile Roller Gin üretim yaparak faaliyet gösteriyoruz. Amacımız ticaret olsa da çiftçimizin malına değer katmak burada üretilen bu ovanın ürününü en güzel şekilde işleyip piyasaya sunmak. Zaten Ege Bölgesinin özellikle Söke’nin pamuğunun kaliteli olduğunu herkes biliyor. Fakat bunu güzel, kaliteli ve temiz işleme ile daha da değerli hale getirmek bizim görevimiz. Bunun içinde elimizden ne gerekiyorsa yapıyoruz. Eylül ayının son döneminde başlama ile Ekim sonu Kasım başına kadar devam eden hasat dönemini alımlarımız ile tamamlıyoruz. Stokladığımız ürünleri yıl içerisinde işleyerek yaklaşık 2-3 aylık bir sürede bitiriyoruz ve stokluyoruz” şeklinde konuştu.

GÜNDE 150-160 TON ÇİĞİTLİ PAMUK İŞLİYORUZ

Pamuğun kuruluğuna, temizliğine göre günde 150-160 ton çiğitli pamuk işleyebiliyoruz ifadelerini kullanan Yavuz, “Tesisimizde optimal sürede yaklaşık 10 milyon kiloyu işleme şansımız var. Pamuk durumuna göre 15 milyon kiloyu da işleyebiliriz. Geçmişte kullandığımız makineleri teknoloji ile süsledik. Teknoloji ile iç içe olan tesisimizde ön temizlemeler ve ısıtmalarımız ile üretim yapıyoruz. Dolayı ile elimizden geldiğince değer katıyoruz kaliteli hizmet vermeye özen gösteriyoruz” dedi.

SÖKE’DE 190 KONUTLU MYLİFE PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

İnşaat sektöründeki projeleri hakkında bilgi veren Yavuz, “Söke’de 30 yıldır hizmet veriyoruz. Çırçır fabrikası dışında inşaat ve akaryakıt sektöründe de kaliteli işler çıkarıyoruz. Yakın dönemde Söke’de Mylife projesini tamamladık. Yeni Mylife projeleri için çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde yeni bir projeyi tanıtacağız. Söke’nin kalbinde Mylife etiketini sonuna kadar hak eden bir proje gelecek. Yaklaşık 190 konutlu bir proje olacak. Beklenen bir proje idi ve çok çalıştık. Güzel projeleri hayata geçirmeyi seviyoruz. Önümüzdeki günlerde halkımıza duyurularını yapmış olacağız. ” şeklinde konuştu. (CEREN AKBAŞ)

kaynak : aydindenge.com.tr

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Söke’de, pamuk, alımlarının, yüzde, 98’i, tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı