Haber Detayı
21 Aralık 2019 - Cumartesi 20:07 Bu haber 2087 kez okundu
 
Soya'da nasıl fazla verim alabiliriz, kaliteli bir ürün için neler yapabiliriz
Soya Fasülyesinde en önemli etken erken ekimdir. Erken ekmek soya için çok önemli bir yere sahiptir. BASF bitki sağlığı teknik pazarlama müdürü Josh Miller'a göre, “Ekim tarihlerini daha erken zamana almakla beraber, ilk çiçeklerin yaz gün dönümünden (21 Haziran) önce görünmesini sağlayarak, soya fasulyesinin kritik üreme aşamalarında mümkün olan en fazla güneş ışığını yakalamasını sağlar.” diye bir açıklaması vardır.
TARIM KİTAPLIĞI Haberi
Soya'da nasıl fazla verim alabiliriz, kaliteli bir ürün için neler yapabiliriz

BASF soya agronomisi lideri Marc Hoobler, “Erken ekim daha fazla vejetatif büyüme demektir” diye ekliyor. “Bu, bitki başına daha fazla düğüm anlamına gelir, bu da düğüm başına daha fazla kapsül anlamına gelir.”

BASF'nin Illinois, Seymour'daki araştırma çiftliğinde 2018'de yapılan bir deneme, 12 günlük bir gecikmenin (26 Nisan'dan 8 Mayıs'a kadar) dönüm başına 7 kile getirildiğini gösterdi. Kile başına 8,50 dolarlık bir fiyatla, bu, gecikmeli ekimden başka bir şeyden kaynaklanan dönüm başına 59,50 dolarlık bir kayıptır. Nebraska Üniversitesi bilim adamları, 2015'teki bir çalışmada, 23 Nisan ile 19 Haziran arasında 10 günlük aralıklarla ekilen sulu 2.1 ve 3.0 olgunluk grubu soya fasulyesi çeşitlerini karşılaştıran benzer bir model buldular. Her iki olgunluk grubu için erken tarihten sonra meydana gelen dönüm başına günlük 1⁄4 kile. 

" PEKİ NEDEN DAHA FAZLA ÇİFTÇİ YAPMIYOR ? "

 

Geçen baharın çiftçilere birçok alanda rahatsızlık veren yağışını hatırlıyor musunuz? Ekiciler yerine boğa başları su basmış tarlaları yuvarladığında soya fasulyesi tohumlamayı düşünmek zor.  Öncü bir alan ziraatçisi olan Brian Buck, “Islak havanız varsa, bulmacanın bu kısmını dikmek ve maksimize etmek için tarlaya erken giremezsiniz” diyor. Sonra mısır bileşeni var. Bir öncü alan agronomisti Josh Shofner, “Çoğu yetiştirici her zaman önce mısır ekecek” diyor. Bunun için iyi bir sebep var. Erken ekim mısır verimini de arttırır. Erken ekim ayrıca mısırın olgunlaşmasını ve zamanında kurumasını sağlar. Bu, özellikle daha güneyde olanlardan daha kısa bir büyüme mevsimi ile başlayan daha fazla kuzey çiftçisi için faturaları en aza indirir. 

Ancak topraklar işe uygunsa, her iki ürünü de erken dikmenin ekonomik avantajları vardır, diyor Shofner. İyi yaylarda bile, Orta Batı mısır ekimi genellikle 10 Mayıs'a kadar sarılmaz. Shofner, “Fasulye ekicisinin 20 Nisan'da Mayıs ortasına kıyasla kaç dönümlük bir alanı kaplayabileceğine bakmak zorundasınız” diyor Shofner. Mısırdan sonra soya fasulyesi ekmeyi bekleyen çiftçilerin verim potansiyelini kaybettiklerini sözlerine ekliyor. Buck, çiftçilerin başka bir traktöre ve operatöre sahip olması durumunda, aynı anda mısır ve soya fasulyesi dikmek düşündüğünüz kadar getirilmiyor, diyor. Mısır tohumu, soya fasulyesi tohumuna göre aralığa ve derinliğe çok daha duyarlı olduğu için, mısır için yüksek teknolojili bir ekiciye sahip olmak mantıklıdır. "Temel bir sıra birim ekici soya fasulyesi için yeterince iyi bir iş yapacak ve daha ucuz bir seçenek olacak” diyor.

 

DİĞER ADIMLAR

 

Arly ekim, daha iyi soya üretimi yolunda sadece bir adım. İşte altı adım daha.

 

1. ÇEŞİT SEÇİMİ.

 

Hoobler “Bir alandaki verimi sınırlayan faktörleri ele alıyor” diyor. Örneğin, soya kisti nematodu (SCN) bir alanda bir problemse, SCN direncine sahip yüksek verimli bir çeşit seçin. SCN ve demir klorozu gibi çoklu hastalıklarla mücadele eden, çeşitli çeşitlerin verim potansiyelini azaltmak için savunma özellikleri için her zaman potansiyel vardır. Ancak, verim potansiyelinin azaltılacağı her zaman verilen bir şey değil, diyor. Hoobler “Her çeşitliliği sahip olduğunuz çevrede üretime doğru değerlendirmelisiniz” diyor.

 

2. OPTİMAL TOHUMLAMA ORANLARI.

 

Maliyet cephesinde iyi haberler var. Optimal soya tohumlama oranları düştü. Buck, “Matkaplı bazı çiftçilerin dönüm başına yaklaşık 200.000 tohum ekmeye çalıştıklarını hatırlıyorum” diyor Buck. 

 

3. TOHUM TEDAVİLERİ.

 

Tohumlama oranlarının düşmesinin bir nedeni, tohum tedavilerinin Pythium , Fusarium ve Rhizoctonia gibi mantar hastalıklarını caydırmasıdır . Soya fasulyesinin erken ekimin zorluklarına dayanmasına yardımcı olmak için de gereklidirler. Shofner, “Çok serin, ıslak bahar topraklarının olduğu Minnesota'da, soya üretiminin önemli bir parçası” diyor. Ayrıca ani ölüm sendromu (SDS) ile mücadele etmenin bir yoludur. Belirtiler Ağustos ayında sıklıkla ortaya çıkmasına rağmen, enfeksiyonlar aslında bitki oluşumunda başlar. Ilevo, çiftçilerin SDS'yi yönetmek için kullanabileceği bir tohum tedavisi olduğunu söylüyor. Başka bir SDS tohum muamelesi olan Syngenta'dan Saltro, çiftçilerin 2020'de kullanması için mevcut olacak.

 

4. YETERLİ DOĞURGANLIK.

 

İyi haber şu ki, soya fasulyesi doğurganlık planının azot (N) bileşenini kendileri sabitleyerek halleder. Fosfor (P) ve potasyum (K) ile böyle değildir. Soya fasulyesi çiftçileri, önceki yıl mısır üzerine uygulanan P ve K'ye güvenemezler. Shofner, “Dönüm başına 100 kile verimi için ittiğinizde, bu iki besinin verimi neredeyse iki katına çıkabilir” diyor Shofner. “Yüksek verimli soya fasulyesi, (yüksek) fosfor ve potasyum seviyeleri ile ilişkilidir.” Sülfür (S) için aynen. Bu besinlerin uygulamaları sadece kumlu topraklarda yararlıydı. Daha fazla yok. Shofner, S atmosferini ortadan kaldıran kirlilik önleme yasalarının da ek S uygulama ihtiyacına çevrildiğini söylüyor.

 

5. HASTALIK KONTROLÜ.

 

Frogeye yaprak lekesi kuzeye doğru hareket etti ve Iowa'nın merkezi gibi alanlarda çok sayıda tarlaya musallat oldu. Ne yazık ki, strobilurin fungisitlerine dirençli kurbağa gözü lekesi de yüzey kaplıyor. Syngenta agronomik servis temsilcisi Dean Grossnickle, birçok fungisidin hem strobilurin hem de triazol aktif bileşenleri içerdiğini söylüyor. “Strobilurine dirençli kurbağa gözünüz varsa, triazol yardımcı olacaktır, ancak önleyici tedavi uyguladığı sürece, strobilurin (bileşen) bunu yapmayacaktır” diyor. Bir seçenek, SDHI kimyası dahil olmak üzere birçok aktif bileşen içeren bir fungisit uygulamaktır. 

 

6. YABANCI OT KONTROLÜ.

 

Grossnickle, preemergens kalıntı herbisitin soya fasulyesi için hayati önem taşıdığını söylüyor. Söylenenden daha hantal bir baharda yapmak daha kolay. Yine de Grossnickle, çiftçilere ekicilerini ilaçlama makinelerinin önüne getirmemelerini tavsiye ediyor. “Tarla dikin, tarla püskürtün” diyor. 

 

Soya fasulyesi ekilirse ve üç haftalık yağışlı hava preemergens kalıntısı herbisit aşağıya inmeden takip edilirse, yabancı otları kontrol etmek için glifosat, glufosinat, 2,4-D veya dikamba gibi zayıflık herbisitlerine aşırı baskı uygular. “Post ürünlere çok fazla baskı uygulandığında, bu programlara direnen eşsiz otları bulacaksınız” diyor.

 

2019'da iyi haberler ve kötü soya böcek haberleri vardı. İyi haber, genel olarak, soya fasulyesi yaprak biti istilalarının azaldığıdır. Kötü haber, nispeten yeni bir haşere - devedikeni tırtıl - geçen büyüme mevsiminde birçok soya tarlasına musallat oldu. 

 

Pioneer saha ziraatçisi Josh Shofner, “Yılın en büyük vızıltısıydı” diyor. Çok fazla soya fasulyesi ile beslendiler. Devedikeni tırtıl, dikenli sırtından dolayı uygun şekilde adlandırılmıştır. Yetişkin aşamasında daha iyi bilinir: boyalı bayan kelebek. Devedikeni tırtıllarının yılda iki larva aşaması vardır. Shofner, hava koşullarının bu yılki istilaya yol açacağını söylüyor. Pioneer saha ziraatçisi Brian Buck, “Özellikle son evre aşamalarında son derece bitkisel hasar verebilirler” diyor. İyi haber şu ki, yaklaşık 1¼ inç uzunluğa ulaştıklarında soya tarlalarını boşaltırlar. Shofner, R1 (çiçeklenmeye başlayan) aşamadan önce 30 yaprak yaprak dökümü meydana geldiğinde bir insektisit tavsiye edilir.  “Bir ton baskınız yoksa ve geç instar aşamalarındalarsa, tedavi önerilmez, çünkü alanı bir noktada boşaltırlar” diyor.

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Soya'da, nasıl, fazla, verim, alabiliriz,, kaliteli, bir, ürün, için, neler, yapabiliriz,
Yorumlar
Haber Yazılımı