Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 13:38 Bu haber 2591 kez okundu
 
Tarım - Çiftçi Kredisi Hakkında Merak Edilenler
Tarım Kredisi, aslında Çiftçi Kredisi olarak da bilinmektedir. Genel olarak devletin ÇKS ( Çiftçi Kayıt Sistemi ) verdiği her çiftçi tarım kredisi kullanabilmektedir.
EKONOMİ Haberi
Tarım - Çiftçi Kredisi Hakkında Merak Edilenler

Tarım Kredisi, aslında Çiftçi Kredisi olarak da bilinmektedir. Genel olarak devletin ÇKS ( Çiftçi Kayıt Sistemi ) verdiği her çiftçi tarım kredisi kullanabilmektedir. Genellikle çiftçilere, düşük faizli olarak, bazende ekipman vb. hibe desteği ile faizsiz verilen bu krediler, çeşitli bütçelere göre düzenlenebilmektedir. Ancak ne yazık ki her banka tarım kredisi vermemektedir. İşte Çiftçi Kredisi alınabilecek bankalar aşağıdaki gibidir:

 

- TEB

- Halkbank

- Denizbank

- Şekerbank

- Ziraat Bankası

- Yapı Kredi

- Vakıf Bank

- Finans Bank

 

Buradaki bankalara başvurduğunuzda, kredinizi temin edebilirsiniz. 


Tarım Kredisi


Sizlerin de bildiği gibi, ülkemiz tarım açısından oldukça elverişlidir. Bu elverişli ortamda ekilecek olan ürünler hem satılmak amaçlı hem de tüketme amaçlı değerlendirilmektedir. Çiftçilerin bu ürünleri ekebilmesi, belirli bir maddiyata bağlıdır.


Ancak tarım kredisi almak istiyorsanız, ilk olarak çiftçi olmanız ve tarım ile uğraşmanız gerekmektedir. Üretime dayalı sistem, tarımla uğraşan kişilere kredi imkânı sunmaktadır. Bunun dışında çiftçilerin elinde çiftçilik belgesinin olması gerekmektedir. 


Aynı zamanda Tarım Kredi Kooperatif biriminden kredi almak istiyorsanız da, buraya kayıtlı – üye olmanız gerekmektedir. Çeşitli kredi veren bankalar yaş sınırı koyarken, tarım kredisi için çok fazla yaş şartı aranmaz. Genellikle bankalar bu konuda biraz daha esnek davranabilmektedir. 


Tarım Kredisi İçin Gerekli Evraklar


Tarım kredisi için evraklar bankalara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak genellikle şu evraklara ihtiyaç duyulmaktadır:

 

- Kimlik fotokopisi

- ÇKS ( Çiftçi Kayıt Sistemi )

- Çiftçilik Belgesi

- Kira ya da tapu kontratı (Tarımsal faaliyetle uğraşıldığın kanıtlamak için)

 

Hibe Desteğine Başvurularda İstenilebilen Bazı Evraklar

 

Dosyada bulunan her bir belge müracaatçı tarafından bizzat imzalanmalıdır. Başvuru dilekçesi (EK1) ekinde dosya halinde aşağıdaki belgeler olmalıdır.

 

- Nüfus cüzdanı örneği.

- Ücretli çalışmadığına dair SGK'dan alınan güncel belge.

- Başvuru dilekçesi.

- Proje tanıtım formu (EK2).

- Varsa proje konusu kapsamında almış olduğu eğitim/kurs bitirme belgesi.

- Proje konusu içeriğinde varsa coğrafi işaret tescil belgesi.

- Varsa 40 ve üzeri engelli(oranı ve çalışabilir olduğu raporda yazılı olacak), gazi veya birinci derece şehit yakını(anne, baba, eş, kardeş, çocuk)olduğuna dair güncel belge. h) Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi.

- Hali hazırda Projesini uygulayacağı yerde ikamet ediyorsa, Nüfus Müdürlüğünden alınmış güncel ikametgah belgesi

- 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt hükmünce; … aile içindeki geliri kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olan genç çiftçiler için onaylı Gelir Tespit Belgesi

- SGK hizmet dökümü belgesi,

- Proje içerisinde alımı yapılacak giderlere ait taslak teknik şartname.

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Tarım, -, Çiftçi, Kredisi, Hakkında, Merak, Edilenler,
Yorumlar
Haber Yazılımı