Haber Detayı
06 Kasım 2019 - Çarşamba 14:33 Bu haber 1468 kez okundu
 
Tarım Kredi’den “Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik” paneli organizasyonu
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Tarnet tarafından 2. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı kapsamında düzenlenen "Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik" paneli, Eski TBMM Başkanı ve İzmir Milletvekili Binalı Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşti.
TEKNOLOJİ Haberi
Tarım Kredi’den “Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik” paneli organizasyonu

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz'ın da konuşmacı olarak katıldığı panelde, milli tarım teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik girişimcilik çalışmaları ile tarımın dijitalleşmesinde yeni nesil çiftçilik modelleri değerlendirildi.

Binali Yıldırım, ATO Congresium'daki 2. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı çerçevesinde düzenlenen "Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik" panelinde yaptığı konuşmada, tarım ve hayvancılıkta esasın ölçek ekonomisine uygun üretim yapmak, geleneksel tarımdan elektronik, dijital tarıma geçmek olduğunu belirtti.

Belirli bir alandan elde edilebilecek ürünün artırılması halinde maliyetlerin aşağıya çekilebildiğini ve bu kapsamda küresel rekabette öne çıkıldığını ifade eden Yıldırım, "Akıllı sistemleri kullanarak, toprağı daha verimli kullanarak, alın terine akıl terini katarak iş yapacağız" diye konuştu.

AK Parti iktidarları döneminde Türkiye'nin altyapı kalitesinin artırıldığını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin yolları, demiryolları, hava alanları, deniz limanları ve akıl yolları... Yani internet, geniş bant erişim yolları... Bunları geliştirdik. Ne oldu bunları geliştirince? Türkiye'nin ihracatı arttı, ekonomisi büyüdü, refahı arttı. Türkiye dünya ülkeleri sıralamasında daha yukarıya tırmandı. En çarpıcı gelişme altyapıda. Türkiye 2002'de altyapı gelişmişliği bakımından dünyada 39. sıradaydı, 9. sıraya yükseldi. Bugün Türkiye dünyanın en gelişmiş altyapısına sahip dokuzuncu ülkesi. Bu da Türkiye'ye yakışır, Türkiye bunu hak ediyor. Bunu bölünmüş yollarla, hızlı trenle ve havayoluyla seyahat ettiğinizde, telefonunuz internete bağlandığında görüyorsunuz. Ülkemiz, insanımız bu hizmetleri hak ediyor. Biz de insanımızın hak ettiği bu hizmetleri Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gerçekleştirdik. Ama bu sadece bir başlangıç. Bu altyapı. Üstyapıyı gençler inşa edecek. Akıl terini bu akıl yolları üzerinden dökeceksiniz. Ülkemize yeni buluşlar, yeni hizmetler güzel işler yapacaksınız. Buna inanıyoruz, biz gençlerimize güveniyoruz."

 

“İnsanlığın refahı için daha fazla işbirliği yapalım"

Dünyada rekabetin çok acımasız hale geldiğini, işbirliğinin unutulduğunu belirten Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dünyada dengesiz refah dağılımına, göçmenlerin sorunlarına kulakları tıkamayı, gözleri kapamayı bir kenara bırakarak, behemahal insanlığın geleceği, selameti için çok daha fazlasını yapmak gerekiyor. Bunu yapmak isteyenler Türkiye'nin yaptığına baksalar yeter. Türkiye kıt imkanlarıyla bir yandan kendi vatandaşını mutlu etmek için sağlık, ulaşım, iletişim, eğitim ve ekonomi alanında büyük bir çaba sarf ederken, diğer yandan da bölgemizin, ülkemizin ve bütün dünyanın büyük sorunu haline gelen göç, mülteciler meselesinde dünyaya örnek teşkil edecek, hiç kimsenin göze alamadığı insani yaklaşımı bütün dünyaya gösteriyor. Biz diyoruz ki artık bırakalım bu amansız rekabeti ve bölgelerde iç karışıklıkları, terör oluşumlarını dolaylı olarak desteklemeyi, gelin insanlığın refahı, geleceği için göç konusuna, yoksulluğa, yoksullukla mücadeleye daha fazla zaman ayıralım, daha fazla işbirliği yapalım."

 

“82 milyon insanımız ürünlere daha makul fiyatlarla ulaşacak”

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz da "Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik" panelindeki konuşmasında, kurum olarak üreticilerin tarım öncesi girdilerini tedarik etmelerinin yanı sıra üretim sırası ve sonrasında da çiftçileri desteklediklerini dile getirdi.

Üreticilerin ürünlerini değerinde alıp uygun fiyatlarda tüketiciye ulaştırmak adına yakın zamanda sorumluluklarını artırdıklarını belirten Poyraz, "Bu faaliyetleri yaparken en önemli husus verimlilik. Verimli çalışma ortamı, hem üretici hem de tüketici tarafında yapıldığı zaman üretici ürünün karşılığını alacak, 82 milyon insanımız da daha makul fiyatlarla bu ürünlere ulaşma imkânına sahip olacak" dedi. 

Poyraz, verimliliği artırmak adına teknolojik gelişmeleri takip ettiklerini de kaydederek, gelişen teknolojilerin çiftçiler tarafından üretim aşaması ve sonrasında benimsenmesi için yapılan çalışmalara destek vermeye çalıştıklarını belirtti.

 

“Üretim sürecini planlamamız gerekiyor”

Türkiye’nin tarımda kendi kendine yeten bir ülke olduğunun altı çizen Poyraz, tarımsal üretimde planlamanın önemli olduğuna işaret etti. “Öncelikle üretim sürecini planlamamız gerekiyor” diyen Poyraz, şöyle konuştu:

“Bu planlama sürecinin de en önemli aşaması pazar. Gıda, insanoğlunun yaradılıştan bu yana vazgeçmediği, vazgeçemeyeceği bir ürün. İhtiyaç olan gıda tüketiminin ülke bazında ne miktarda olduğunu tespit etmemiz gerekiyor. Aynı zamanda da bunun üretimle alakasının kurulması gerekiyor. Pazar tarafında bir talep var, öte yandan da arzı sunacak mekanizmanın da sağlıklı şekilde çalışması gerekiyor. Yani bizim özellikle pazar, talep, arz ve üretim mekanizmasını planlamamız gerekiyor. Üretim tarafında, üreticinin ne üreteceğini, ne kadar üreteceğini, nerede üreteceğini, kimle üreteceğini, nasıl üreteceğini planlı şekilde yapmamız lazım. Bu süreçlerin tamamında yazılımların ve bilgisayar sistemlerinin birbiri ile konuşan sistemlerin verimli şekilde çalışması gerekiyor. Bugün Tarım ve Orman Bakanlığımızda, Ticaret Bakanlığımızda, Hazine ve Maliye Bakanlığımızda birçok veri var. Bu veriler ışığında, verimliliği artırma noktasında önümüzdeki dönemde teknolojiyi ne ölçüde kullanabilirsek hem üretici tarafı hem de tüketici tarafı bu işten istifade edecek.”

 

“Dijital tarıma olan yatkınlığı artırmak istiyoruz”

Tarım Kredi Kooperatifleri olarak kendilerine hedef belirlediklerini vurgulayan Poyraz, “Biz pazarda yer alacağız, pazarın ihtiyacı olan ürünleri, sözleşmeli üretimle ortaklarımıza destek vererek, ortaklarımızın tarımsal girdi ihtiyaçlarını makul fiyatlarla temin ederek ortak  ürünlerini aracısız bir şekilde pazara taşıyacağız. Sorumluluk alacağız, üstelik de bu süreçlerin her birini kayıt altına alarak yapacağız. İştirakimiz Tarnet ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız ile ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde çok başarılı işlere imza attık. Çiftçilerimizin yetkinliğini artıracak her veriyi çiftçi ile paylaşarak, dijital tarıma olan yatkınlığı artırmak istiyoruz. Çiftçimizin elini cebine attırmadan, çiftçimize herhangi biz faiz tahakkuk ettirmeden üretim sürecini tamamlamanın yollarını arıyoruz” diye konuştu.

 

Tarımda dijitalleşme konuşuldu

Tarım Kredi Kooperatifleri şirketi Tarnet tarafından fuar kapsamında düzenlenen "Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik" ile "Geleceğin Mesleği Tarım" panellerinde, tarımın dijitalleşmesinden yeni nesil çiftçilik modellerine, teknolojinin tarıma etkilerinden yakın dönemdeki tarım stratejilerine kadar birçok konu işlendi.

Tarım Kredi Genel Müdürü Poyraz'ın da konuşmacı olarak katıldığı "Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik Paneli"nde, milli tarım teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik girişimcilik çalışmaları İTÜ Arı Teknokent Genel Müdürü Deniz Tunçalp, köylerin akıllı tarımla buluşmasının gelecekteki önemini Tabit Kurucu Ortağı Tülin Akın, tarım makinelerinin gelecekte ulaşacağı noktayı TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri anlattı. Panelin moderatörlüğünü ise Melek Yatırımcı Ali Rıza Babaoğlan üstlendi.

Panele, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bağcı, iştirak genel müdürleri, daire başkanları, birim müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Panel öncesinde Verimlilik ve Teknoloji Fuarındaki Tarnet standını ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım Kredi Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz'dan tarım teknolojileri ve faaliyetler hakkında bilgi aldı. Tarnet standını Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu da ziyaret etti.

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Tarım, Kredi’den, “Geleceğin, Tarımı, ve, Tarımda, Verimlilik”, paneli, organizasyonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı