Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 23:26 Bu haber 1154 kez okundu
 
Tarım satış kooperatifleri nedir
Belirli tarım ürünlerinin yetiştiricileri arasında kooperatif biçiminde kurulan kuruluşlardır.
TARIM KİTAPLIĞI Haberi
Tarım satış kooperatifleri nedir

Tarım satış kooperatifleri nedir ?

 

(Agricultural sales cooperatives) Belirli tarım ürünlerinin yetiştiricileri arasında kooperatif biçiminde kurulan kuruluşlardır. Köylünün ürettiği malları pazarlama amacına yöneliktir. Ufak ve ekonomik bakımdan zayıf durumdaki üreticinin, bireysel hareket ettiği takdirde, bulunduğu bölge dışındaki pazarlara açılabilmesi çok güçtür. Oysa kooperatif malı iç ve dış piyasalarda daha iyi pazarlama olanağına sahiptir.

 

Ayrıca, piyasa koşullarını yakından izleyip gerektiğinde malı stoklarda bekletebilir, böylece köylünün daha yüksek ve istikrarlı gelir sağlamasına katkıda bulunur. İkinci olarak, çok sayıda ufak üreticinin karşısına piyasada az sayıda büyük alıcı çıkması üreticinin emeğinin karşılığını alamamasına yol açabilir.

 

Oysa kooperatif kanalıyla tek elden yapılan satışlarla üretici kesimin pazarlık gücü yükselmiş olur. Bu ise malın daha uygun bir fiyattan satışına ortam hazırlar. Tarım satış kooperatifleri genellikle devletin koruyuculuğu altındadır. Kamu kuruluşlarının üreticilerle teker teker ilişkide bulunmaları güçtür. Bunun yerine ucuz tarımsal girdi ve kredi sağlanması gibi konularda kooperatiflerin aracılığından yararlanılır.

 

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Tarım, satış, kooperatifleri, nedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı