Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 22:24 Bu haber 678 kez okundu
 
TARSİM Sesli yanıt sistemi ile hasar ihbar hattı hayata geçti
Tarsim tarafından açıklanan bilgiye göre, çiftçimiz için Tarsim Sesli Yanıt Sistemi kurularak, çiftçilerin istediği zaman 7 / 24 hasar tespit ihbarında bulunabilmesi sağlanmıştır.
DESTEKLEMELER Haberi
TARSİM Sesli yanıt sistemi ile hasar ihbar hattı hayata geçti

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), hizmet kalitesini ve Sistem’e ilişkin memnuniyet düzeyini arttırmak, hasar ihbarları konusunda yöntemleri çeşitlendirmek ve işlem sürelerini kısaltmak amacıyla, TARSİM IVR (sesli yanıt sistemi) hasar ihbar hattını hayata geçirdi. Çağrıları insan gücüne ihtiyaç duymadan karşılayan yeni uygulama, Bitkisel Ürün Sigortası ve Sera Sigortası branşlarında poliçe sahibi olan üreticilere, zamandan ve mekandan bağımsız olarak, telefonlar üzerinden 7/24 hasar ihbarında bulunma imkanı sunuyor.

 

Sigortalı üreticiler, hasar ihbarında bulunmak için; 0850 399 89 50 numaralı telefonu arayarak, poliçe numarasını ve ardından T.C. kimlik numarası ya da vergi numarasını, hasar tarihini ve hasar nedenini tuşlayıp, kolaylıkla ve hızlı bir şekilde hasar ihbar kaydını oluşturabiliyor.

 

Üreticiler, yeni uygulamanın yanı sıra, TARSİM Mobil Uygulama, tarsim.gov.tr üzerinde yer alan Poliçe sorgulama/hasar ihbarı ekranı ve acenteler aracılığıyla da Bitkisel Ürün Sigortası ve Sera Sigortası branşlarındaki poliçeleri için hasar ihbarında bulunabiliyor.

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: TARSİM, Sesli, yanıt, sistemi, ile, hasar, ihbar, hattı, hayata, geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı