Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 23:06 Bu haber 400 kez okundu
 
UPOV Konsey toplantılarına Tarım Bakanlığından katılım
28 Ekim 2019 – 01 Kasım 2019 tarihleri arasında Cenevre'de düzenlenen UPOV 55'inci Teknik Komite, 76'ncı İdari ve Hukuki Komitesi, 96'ncı Danışma Komitesi, Esas İtibariyle Türetilmiş Çeşitlerin (EDV) Islah Stratejilerine Politikaların Etkileri " konulu Seminer ile 53'üncü Konsey Toplantısı"na Genel Müdür Yardımcımız Sayın Suat YILMAZ, Tohumculuk Daire Başkanımız Sayın Sezgin KARADENİZ ve Mühendis Mehmet ÇAKMAK tarafından katılım sağlanmıştır.
EĞİTİM Haberi
UPOV Konsey toplantılarına Tarım Bakanlığından katılım

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun himayelerinde, Cenevre Başkonsolosumuz Sayın Mehmet Sait UYANIK, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sayın Sergey LAVROV, Dış Misyon Temsilcilerinin teşrifleri ile İsviçre Türk Topluluğu temsilcilerinin katılımlarıyla düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Etkinliği 'ne de katılım sağlanmıştır.

 

Söz konusu etkinlikte Sayın Genel Müdür Yardımcımız tarafından Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU'na katılım sağlanan toplantı ve UPOV hakkında bilgiler arz edilmiş olup; Dışişleri Bakanımız tarafından da Sayın Genel Müdür Yardımcımız Suat YILMAZ nezdinde Sayın Bakanımız ve Bakanlık çalışanlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebrik edilmiştir.

 

Cenevre Başkonsolosumuz Sayın Mehmet Sait UYANIK'ın davetine icabetle Cenevre Başkonsolosluğumuz ziyaret edilmiş olup; Genel Müdür Yardımcımız ve Daire Başkanımız tarafından Başkonsolosumuza ülkemizin tarımsal üretim stratejileri, uluslararası ilişkilerimiz, tarımsal dış ticaretimiz, UPOV ile mevcut ilişkilerimiz hakkında bilgiler arz edilmiştir. Sözkonusu ziyarette; ülkemiz ile İsviçre arasındaki tarımsal ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda potansiyel işbirliği olanakları değerlendirilmiştir.

 

UPOV Toplantılarında Konsey tarafından Afganistan, Burma, Moğolistan ve Mısır'ın üyelik başvuruları için hazırlanan ulusal mevzuatlar incelenmiş olup; mevzuatların UPOV'un 1991 tarihli sözleşmesine uygun olduğu ve bahse konu ülkelerin üyelik işlemlerini tamamlamak üzere katılım niyet belgesini göndermeleri konusunda yasal bildirim yapılması kararlaştırılmıştır. Ayrıca; Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne UPOV Toplantılarına katılım sağlayabilmeleri amacıyla "Gözlemci Üye" statüsü tanınmıştır.

 

Toplantılarda UPOV Teknik Çalışma Grubu Toplantılarında revize edilen ve üye ülkeler tarafından FYD testlerinde referans olarak kullanılan Teknik Talimatlarda ele alınmıştır. Ülkemizin de dâhil olduğu 35 üye ülkede uygulanan UPOV Elektronik Başvuru Sistemi Toplantısı'nda sistem güncellemelerinin devam ettiği ve sistemi kullanan üye ülke sayısında artış beklendiği aktarılmıştır.

 

Konsey Toplantısında ayrıca; Konsey Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı, İdari ve Hukuki İşler Komitesi Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı ile Teknik Komite Başkan ve Başkan Yardımcılığı görevlendirmeleri yapılmıştır.

 

UPOV Teknik Uzmanı Ben RIVOIRE ve Hend MADHOUR ile yapılan toplantıda UPOV PRISMA Elektronik Başvuru Sistemi ile ülkemiz ile UPOV arasındaki ikili ilişkiler ele alınmış olup; Ben RIVOIRE'un da katılımıyla, 26 Kasım 2019 tarihinde Bakanlığımızda sektör ve potansiyel paydaşlar için Müşterek UPOV Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

 

Toplantılar esnasında, AB, Hollanda, Çin, İtalya ve İspanya delegasyonlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirilerek ülkeler arasındaki ikili ve çoklu işbirlikleri değerlendirilmiştir. Ayrıca Uluslararası Tohum Birliği (ISF) Genel Sekreteri Michael KELLER ile yapılan ikili görüşmede, 2023 yılında ülkemizin ev sahipliğinde İstanbul'da yapılacak olan ISF Tohum Kongresi konusu ele alınmıştır.

Kaynak: (TOB) - Tarım ve Orman Bakanlığı Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: UPOV, Konsey, toplantılarına, Tarım, Bakanlığından, katılım,
Yorumlar
Haber Yazılımı