Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 19:54 Bu haber 1650 kez okundu
 
Vetiver yem bitkisi sayesinde hayvanlar kurak mevsimlerde yeşil yem yiyerek verimini ikiye katlayacak
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 'Yerli Irk Hayvanların Verimini Artırma' projesi kapsamında BAÇEM laboratuvarlarında geliştirdiği vetiver yem bitkisi sayesinde hayvanlar kurak mevsimlerde yeşil yem yiyerek verimini ikiye katlayacak.
HAYVANCILIK Haberi
Vetiver yem bitkisi sayesinde hayvanlar kurak mevsimlerde yeşil yem yiyerek verimini ikiye katlayacak

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın seçim döneminde 'kırsalda istihdamı artıracağız' sözleri üzerine Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yerli ırk ve vetiver bitki yetiştiriciliğini yaygınlaştıran Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, çiftçinin kırsalda daha kaliteli daha modern ve kazançlı üretim yapabilmesi için yeni kaynakları da çiftçiler ile buluşturuyor.

Bunların başında da yerli ırk sığırlarıyla, Piedmontese ırkı boğalar kullanılarak yapılan tohumlama çalışması sonucunda 4 buzağı dünyaya getirildi, bu buzağılar yaklaşık iki katı ağırlığa ulaşacak. Pilot bölge seçilen Bigadiç'te ilk kez uygulanan uygulama il genelinde yaygınlaştırma çalışmaları başlatıldı. Aynı zaman da bu yerli ırkın iki kat daha fazla verim vermesine destek olması için Türkiye genelinde yaptığı işlerle büyük ses getiren Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM) vetiver olarak bilinen bitkiyi 'Yerli Irk Hayvanların Verimini Artırma' projesi kapsamında laboratuvarda daha da geliştirerek, kaliteli hayvan yemine dönüştürüyor.

Laboratuvar çalışmalarında olumlu sonuçlar alan vetiver bitkisi, Karesi İlçesi Ziyaretli kırsal mahallesinde 500 kök, son olarak da Bigadiç'e 400 kök olarak dikildi. Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün de ekim çalışmalarını yakından takip etti. Bu sayede yazın kurak mevsimlerde hayvanların yeşil yem ve sindirim düzenleyici ihtiyaçlarına destek sağlanacak.

 

Peki Vetiver yem bitkisi nedir ?

 

Hindistan’ın doğal bitkilerinden olan vetiver yamaç korumada ve esansiyel yağ üretiminde geleneksel olarak kulanılmış. Dünya Bankası bu geleneksel kullanımlarından yola çıkarak Vetiver Otu Teknolojisi (Vetiver Grass Technology-VGT) nin sistematik geliştirilmesi amacıyla bir çok projeler yapılmış. Şimdi dünyada 160 kadar ülkede Vetiver çeşitli sorunların çözümü ve bir refah vasıtası olarak kullanılmaktadır. Tayland Kralı bu bitkiyi özellikle desteklemektedir ve bununla ilgili başarılı çalışmaları ödüllendirmek amacıyla bir vakıf kurmuş ve fon oluşturmuştur. Dünyada Çin Vetiver Ağı (Chine Vetiver Network),İtalyan Vetiver Ağı (Italian Vetiver Network),Uluslar arası Vetiver Ağı(International Vetiver Network),Avrupa—Akdeniz Vetiver Ağı(Euromediterannian Vetiver Network),Pasifik Kuşağı Ağı (Pasific Vetiver Network) gibi çeşitli ağları oluşturulmuştur. Doğal kaynakları korumak ve toplumları güçlendirmeyi amaçlayan global bir teknolojidir.

Buğdaygillerden olan saz görünümlü bitkinin uygun şartlarda boyu 2 m.'ye kökleri ise 3-4 m.'ye inebilir. Saç görünümlü,dikey olarak, masif bir şekilde inen kökleri bilinen iyi yüzey tutucu bitkilerden biri olarak tanımlanmasını sağlar.

 

Hatta isimlerinden biri “living soil nail”dir.Yani “Yaşayan Toprak Tırnağı”.Kendisine “Mucize”,”Eşsiz”,”harika” bitki gibi isimler yakıştırılmaktadır.

 

Geleneksel kullanımı, yurdumuzun da en ciddi sorunlarından biri olan erezyonu önleme amaçlıdır.

 

Çok iyi setler oluşturarak suyun ve toprağın tutulmasını sağlar. Kökleri çeliğin 1/3 kadar kuvetli bir tutuculuk sağlar. Böylece yamaçların stabilizasyonunda 60’a kadar varan dik eğimlerde toprağı tutar.

 

Diğer bitkilerin yaşayamadığı aşırı asitli, tuzlu,alkali ve diğer problemli toprakların iyileştirilmesinde kullanılır.

 

Maden yataklarında ,çöp ve çeşitli atıklarla doldurulmuş alanlarda mevcut olan ağır metallerle ve zehirlerle kontamine olmuş toprakların rehabilitasyonunda kullanılır.

 

Pestisitlerle ve aşırı kullanılmış zirai ilaçları topraktan çeker.

 

Evsel atıklarla, zırai ilaçlarla ve kısmen de sanayi atıklarıyla kontamine olmuş suların temizlenmesinde kullanılır.(Örn.Mavi-yeşil algleri temizlediği gösterilmiş).

 

Kolay yanmadığı için orman yangınlarına karşı yangın şeritleri oluşturmada kullanılmaktadır.

 

Heyelan önlemede ve sel baskınlarını önlemede önemli bir güce sahiptir.

 

Böcek ve haşaraları uzak tutucu etkisi ile zararlılarla biyolojik mücadele unsuru olarak kullanılmaktadır.

 

Köklerinden parfüm, sabun ve aroma terapi alanında ;yine kök ve saplarından süs eşyaları yapımında faydalanılır.

 

Taze yaprakları yem bitkisi olarak kullanılır.

 

Daha sayamayacağımız başka kullanım alanları ile bu vetiver bitkisi aynı bizim dutumuz gibi son derece kalender; -15 ila 55 derece arasında ve yılda 300mm.yağış üzerindeki her türlü iklim ve toprak şartına adapte olma potansiyeline sahip; ama aynı zamanda haddini bilen,yabancı türlerin korkulan özelliği olan yayılmacılık özelliği olmayan; sorunlara basit,ucuz ve etkin çözümler sunan; suyu seven ama kuraklığa da dayanıklı olan gerçekten harika bir bitki. Şu anda çok fazla bilinmese de bitki hali hazırda Türkiye’de mevcuttur ve üzerinde 2 tanesi TUBİTAK destekli olmak üzere çeşitli projeler yürütülmektedir.

Kaynak: (ÇS) - Çiftçinin Sesi Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Vetiver, yem, bitkisi, sayesinde, hayvanlar, kurak, mevsimlerde, yeşil, yem, yiyerek, verimini, ikiye, katlayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı