Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 22:11 Bu haber 1161 kez okundu
 
Zayıf buzağı sendromu nedir
Zayıf buzağı sendromu (ZBS) yenidoğan buzağılarda zayıflık, emme refleksi kaybı ve ölümle sonuçlanan çok nedenli bir hastalık tablosudur.
TARIM KİTAPLIĞI Haberi
Zayıf buzağı sendromu nedir

ZBS'li buzağılarda karşılaşılan klinik bulgular zayıflık, halsizlik, hipotermi, solunum problemi, topallık, ayakta duramama, emme refleksinin azalması ve ayağa kalktığında kambur duruştur. Leptospirozis, BVDV, Adenovirus, H. somni, N. caninum, güç doğum, plasental yetersizlik, yetersiz beslenme ve hipotiroidizm ZBS'ye neden olan hastalıklar olarak bildirilmiştir. Bu hastalıkların her birisinin yaygın olarak oluşturduğu klinik formlar aslında kendine özgüdür ve sadece ZBS değildir.

 

Bu açıdan değerlendirildiğinde bu hastalıkların genellikle oluşturdukları diğer formlarının yanı sıra ZBS'ye de neden olabilecekleri düşünülmelidir. Hastalığın tedavisi semptomlara ve etiyolojiye göre yapılır. Semptomatik tedavi emme refleksi zayıflığının, hipoksinin ve hipoterminin giderilmesine yönelik olmalıdır. Bu buzağılara yardımla kolostrum ve süt içirilir, oksijen uygulanır, kuru ve sıcak ortamda tutulup glikoz infüzyonu yapılır. Sürüde ZBS olayları görüldüğünde hastalığın etiyolojisi belirlenmeli ve nedene yönelik spesifik koruyucu önlemlerin alınması gerekir.

 

kaynak : turkiyeklinikleri.com

Kaynak: Editör: Sistem Yöneticisi
Etiketler: Zayıf, buzağı, sendromu, nedir,
Yorumlar
Haber Yazılımı